Władywostok - Informacja turystyczna

WŁADYWOSTOK

Komunikacja

Samolot. Z racji odległości, najlepiej i najszybciej dostać się do Władywostoku samolotem. Niestety ceny wewnątrz-rosyjskich połączeń są wysokie. Przeciętny koszt biletu na samolot z Władywostoku do Moskwy to około 12 000 – 16 000 rubli. Poza licznymi samolotami do Moskwy, Władywostok w zasadzie nie ma połączenia lotniczego z innymi głównymi miastami europejskiej Rosji, nie licząc lotów sezonowych i czarterów, wykupywanych jednak przez wycieczki. Znaczenie Władywostoku polega jednak na tym, że stanowi on swoistą bramę lotniczą do najbardziej niedostępnych miejsc Rosji: Sachalinu, Kołymy, Jakucji, do Jakucka oraz Kamczatki. Poza tym z Władywostoku samoloty latają do Chabarowska i Irkucka. Poza tym Władywostok utrzymuje międzynarodowe połączenia z głównymi miastami Japonii, Korei Południowej oraz Chin.

Pociąg. Władywostok to legendarna ostatnia stacja Kolei Transsyberyjskiej, stanowi więc atrakcję samą w sobie. Do tego dworzec jest ulokowany w samym centrum miasta. Jednak, gdy patrzy się na rozkład jazdy, rzuca się w oczy prowincjonalizm tego miasta: przeważają połączenia regionalne z Chabarowskiem (ok. 12 godz., ok 300 RUB), Błagowieszczeńskiem (ok. 18 godz., ok. 400 RUB płackarta), Komsomolskiem nad Amurem (ok. 20 godz., ok. 500 RUB płackarta) i innymi. Władywostok ma także bezpośrednie połączenie z Nowosybirskiem (pociąg firmowy raz na tydzień, ok. 4 dni, ok. 2 000 RUB płackarta). Do Europy można się stąd dostać tylko dwoma pociągami: do Moskwy oraz do Charkowa na Ukrainie. Do stolicy Rosji raz na tydzień kursuje firmowy pociąg  „Rossija”, najbardziej ekskluzywny i najdroższy w kraju. Nie prowadzi on wagonów typu płackartnyje, a najtańsze miejsca kupiejnyje kosztują w granicach 7 000-9 000 RUB, prawie tyle co samolot. Pociąg ten jedzie trochę szybciej, ale w Moskwie jest tylko 1 dzień wcześniej od innych. Poza sezonem letnim to jedyny pociąg jadący bezpośrednio do Moskwy. Latem kursuje jeszcze jeden znacznie tańszy, a jednocześnie nowoczesny i bardzo czysty. Odjeżdża on co drugi dzień, podróż trwa niecałe 7 dni, bilet typu płackarta kosztuje ok. 2 800 RUB. Poza sezonem letnim wszystkie pociągi z Władywostoku do Moskwy czekają jeden dzień w Chabarowsku na doczepienie do składu jadącego do stolicy już z samego Chabarowska. Również co drugi dzień kursuje pociąg do Charkowa na Ukrainie, jednakże należy się go stanowczo wystrzegać, gdyż jest potwornie brudny i zaniedbany. Do tego bilet do Charkowa kosztuje horrendalną sumę 4 800 RUB (płackarta!), podczas gdy do ostatniej stacji w Rosji, Lisek, tylko 2 300 RUB (bilet na ten sam pociąg z Lisek do Charkowa kosztuje 300 RUB). Rzecz jasna, do każdego większego miasta na trasie Kolei Transsyberyjskiej można się stąd dostać, wybierając pociąg jadący do Moskwy albo Charkowa. Poza tym koleją z Władywostoku można dotrzeć do Chin: dwa razy w tygodniu dojeżdża bezpośredni pociąg do Harbinu (ok. 1 300 RUB), przez Suifenhe i Mudanjiang. Jednak do Chin łatwiej i taniej będzie się dostać, dojeżdżając do Ussuryjska lub miasteczka Pogranicznyj, skąd codziennie odchodzą pociągi do Suifenhe (ok. 400 RUB z Pogranicznego).

Autobus. Autobusy jeżdżą z Władywostoku właściwie wyłącznie do miast regionu: posiada on bardzo liczne połączenia z Ussuryjskiem (ok. 1,5 godz., 200 RUB), Nachodką, Gajworonem, Spasskiem Dalnim, a także z Chabarowskiem (ok. 15 godz., 400 RUB). Dworzec autobusowy znajduje się bardzo daleko od centrum, wydostać się z niego jest dość trudno, najlepiej jechać z przesiadką autobusami w kierunku przystanku „Pierwaja Rieczka”. Z dworca autobusowego na kolejowy jeździ sporadycznie jeden autobus (nr 74).

Prom. Choć port rzeczny jest w samym centrum miasta, to dostać się z niego można tylko na podmiejskie plaże i do miejscowości wypoczynkowych. Istnieją co prawda połączenia z Japonią, a także z Koreą Południową, ale ceny zaczynają się od 150 USD, co skutecznie odstrasza większość podróżnych. O wszystkich rejsach i rozkładzie jazdy można się dowiedzieć na dworcu rzecznym, tam też działają biura podróży zajmujące się organizacją wyjazdów do Japonii.

 

 

Noclegi

Ruś, Akfiec-cejo, Amurskij zaliw, Władiwostok, Gostinica na iwanowskoj, Primorje, Granit, Ostrowok, Okieanskij wojennyj sanatorij, Amurski zaliw, Czajka, Targowy Dom Władiwostockij GUM, Awiso.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

 

Gastronomia

Nostalgija (ul. Pierwaja Morskaja 625). Najbardziej znana restauracja w mieście, wnętrze stylizowane na czasy carskie. Popularna wśród bogatszych mieszkańców miasta i obcokrajowców. Wszystko jest tu na co najmniej przyzwoitym poziomie. Ceny za dania główne: 150 - 600 RUB.

Kriestowyj pieriewał (ul. Łuckowa 10a). Przyzwoita restauracja z kuchnią rodzimą i akcentami zagranicznymi. Ceny od 45 RUB, dania główne: 100-250 RUB.

Hanoi (ul. Kalinina 241). Jedyna wietnamska restauracja w mieście, niestety, trochę daleko od centrum. Jedzenie smaczne. Dania główne: 60 – 200 RUB.

Siu Fun Hei (ul. Swietlanskaja 12). Najbliżej centrum, jedzenie przyzwoite, choć przy takich cenach można by było spodziewać się czegoś lepszego. Dania główne od 150 RUB.

Wiedik (Okieanskij priospiekt 10-12). Indyjska restauracja, kelnerki w sari, o 17:00 czytanie poezji indyjskiej, prawdziwy raj dla wegetarian, innych dań nie ma. Bardzo dobre zupy. Dania od 140 RUB.

Cafe Expriess (Okieanskij priospiekt 10-12). Wbrew nazwie raczej restauracja niż kawiarnia, w której można przekąsić rosyjskie zupy, sałatki, a także bardziej pokaźne dania (od 100 RUB). Obsługa bardzo kompetentna i szybka.

Korea House (ul. Siemionowskaja 7). Małe, jasne pomieszczenie, bardzo sympatyczna obsługa, wyśmienita kuchnia koreańska, w menu trochę dań chińskich i rosyjskich. Ceny od 100 RUB.

Pizza M (ul. Swietlanskaja 51a). Jedna z najlepszych restauracji w mieście, wbrew nazwie nie tylko pizzeria, można tam dostać potrawy z owocami morza. Jedyny minus to ceny – nie dość, że drogo, to jeszcze nie ma nic rosyjskiego. Dania główne od 100 RUB.

Simpson (Okieanskij priospiekt 117). Popularny wśród młodzieży bar typu fast food ze zdjęciami bohaterów znanego serialu Simpsonowie na ścianach. Jak na rosyjski lokal dla młodzieży, całkiem znośny: trochę lepsze jedzenie, ciut przyjemniejsza obsługa. Za 100 RUB można najeść się do syta.

Bekkeri M (ul. Swietlanskaja 51a). Restauracja prowadzona przez tych samych właścicieli co Pizza M, mieszcząca się w tym samym budynku, po przeciwnej stronie, różniąca się jednak dość znacząco: jest to głównie pizzeria w czysto włoskim stylu. Pizze od 90 RUB.

Cafe Ali Baba (ul. Pogranicznaja 6). Dobry adres dla lubiących kuchnię śródziemnomorską, specjalność zakładu to potrawa o dziwnej nazwie „Baba ganusz”. Wieczorem koncerty muzyki na żywo.

Hokus Pokus (ul. Swietlanskaja 23). Co prawda to kasyno, ale można w nim również dostać wyborną kawę oraz doskonałe włoskie przekąski za przyzwoitą cenę.

Stołowaja nr 1 (ul. Swietlanskaja). Lokal o wiele mówiącej nazwie, w budynku w kształcie piramidy. O dziwo, całkiem czysty i w miarę tani, za to zatłoczony. Dania od 25 RUB.

Rozrywki

Kluby nocne

Biezdonnaja Boczka (ul. Fonatannaja 2). Bardzo popularny klub rockowy, wieczorami zawsze przepełniony, bywa striptiz. Drogo, ale dania do 18:00 mają zniżkę do połowy ceny.

Nautilus (ul. Nabierieżnaja 9). Obok hotelu Amurskij Zaliw, najbliżej centrum, popularny wśród licealistów (średnia wieku 16-18 lat), muzyka to głównie rosyjski pop.

Karalewskij Park (ul. Russkaja 17). Lokal popularny wśród „złotej młodzieży”, choć nie tylko – towarzystwo wygląda na ciut bandyckie, ponad 10 lat temu zabito tu jednego z szefów lokalnej mafii. Brak rosyjskiego piwa, co niechybnie świadczy o wysokich cenach…

Kultura

Teatr Dramatyczny im. Gorkiego (ul. Swietlanskaja 49). Najstarszy i najważniejszy teatr w mieście. Ceny biletów: od 50 RUB za spektakl.

Filharmonia (ul. Swietlanskaja 15). Główna scena koncertowa Władywostoku, repertuar głównie klasyczny. Ceny biletów od 60 RUB.

Zakupy

Najciekawszym i najważniejszym sklepem we Władywostoku, podobnie zresztą jak w innych miastach, jest GUM (Pocztowyj pierieułok 8). Pamiątki można kupić w restauracji Nostalgia, a także na chińskim targu, który znajduje się obok stadionu, kawałek od centrum. Należy pamiętać, że wszystkie ceny są tu zawyżone, warto się mocno targować i uważnie sprawdzać jakość rzeczy. Wieczorami, nawet za dnia, w niektórych zaułkach nie jest zbyt bezpiecznie.