Ułan Ude - Informacja turystyczna

UŁAN UDE

Główne Miasto Buriacji - Ułan Ude - leży 456 km na wschód od Irkucka. Jest pierwszym miejscem, do jakiego docierają wszyscy ci, którzy podążają nad brzeg Świętego Morza od strony Mongolii. Zielone miasto zajmuje kotlinę między wzgórzami u zbiegu rzek Selengi i Udy. Powstało w 1666 roku jako Wierchneudyńsk. Nazwę tę utrzymało do 1934 roku, kiedy zyskało współczesną nazwę, bliższą władzy ZSRR („ułan” znaczy tyle co „czerwone”). Początkowo tutejszy ostróg służył ochronie jasaku zbieranego przez Kozaków od Buriatów, Ewenków i Jakutów. Jednak z czasem warownia zaczęła odgrywać ważną rolę stacji na szlaku herbacianym prowadzącym z leżącej na południu Kiachty. Przygraniczne miasto zostało założone w 1727 roku wraz z pobliską twierdzą nowotroicką jako faktoria handlowa na szlaku karawan do Chin. Handlowano futrami i sukien wożonymi z Rosji oraz chińską herbatą. Do 1987 roku Ułan Ude było miastem zamkniętym – w ten sposób chroniono tutejsze zakłady produkujące samoloty.

 

Komunikacja

Samolot. Lotnisko w Ułan Ude jest usytuowane około 7 km od centrum, można na nie dojechać marszrutką nr 55 bądź autobusem nr 10 (jedzie też na dworzec kolejowy). Ułan Ude ma połączenia mi.in. z Irkuckiem (ok. 1 500 RUB), Moskwą (ok. 6 000 RUB), Nowosybirskiem (ok. 4 000 RUB) i kilkoma innymi, jednak bardziej opłaca się latać z Irkucka, gdyż jest tam znacznie bogatsza oferta, a ceny są ciut niższe. Kasy sprzedaży biletów lotniczych znajdują się w centrum, gdzie swoją siedzibę mają również Sibir Airlines i Buriat Avia.

Pociąg. Ułan Ude leży na linii Kolei Transsyberyjskiej i jest jedną z najważniejszych stacji na Syberii. Przejeżdżają przez nie pociągi międzynarodowe do Pekinu i Ułan Bator. Kasa międzynarodowa jest otwarta od 9:00 do 19:00 z przerwą na obiad (może trwać bardzo długo).

Z Ułan Ude kursują bardzo liczne pociągi do Irkucka (ok. 330 RUB, warto jechać nimi w dzień, gdyż okrążają Bajkał) i Czyty (ok. 300 RB), jak również pomniejszych miast w okolicy. Poza tym Ułan Ude ma połączenia z Moskwą (ok. 2 300 RUB płackarta), Władywostokiem (ok. 1 000 RUB płackarta), Chabarowskiem (ok. 800 RUB płackarta) i Błogowieszczeńskiem (ok. 600 RUB płackarta).

Dworzec kolejowy (ul. Riewoliucji 1905 goda 51) jest nowoczesnym budynkiem z czystą poczekalnią i elektroniczną informacją (małe komputery ustawione w holu).

Autobus. W Ułan Ude są dwa dworce autobusowe, oba dość daleko od siebie i od dworca kolejowego. Ważniejszy jest Dworzec Główny (ul. Sowietskaja 1), który ma połączenia z Ust’-Barguzinem (droga na półwysep Święty Nos; kursuje codziennie, ok. 7 godz., 200 RB), Kiachtą (3 dziennie; ok. 5 godz.,  ok. 150 RUB) i Irkuckiem (kursuje codziennie; 1 godz., ok. 350 RUB).

Drugi dworzec autobusowy ulokowany na ul. Banzarowa i tak też jest nazywany. Trzy razy dziennie kursują stąd autobusy, oraz liczne marszrutki do Iwołgińska (40 min., ok. 30 RUB).

Komunikacja miejska. Większość autobusów i marszrutek przejeżdża przez centrum, zatrzymując się przy placu Sowietów. Bardzo liczne marszrutki łączą dworzec kolejowy z centrum, jak również oba dworce autobusowe. Do muzeum etnograficznego jadą marszrutki nr 8 i 35.

 

Noclegi

Araks,  Sagaan Morin, Tichaja gawań, Gieser, Sakura, Odon, Buriata, Polot, Barguzin, Klasztor buddyjski, Dom Polonii

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

 

Gastronomia

Oferta gastronomiczna Ułan Ude nie rzuca na kolana, ale będąc w mieście, warto spróbować chińskiej kuchni, gdyż do Buriacji przybywa wielu Chińczyków i jedzenie to jest „autentyczne”, a więc smaczne i tanie. Latem nad rzeką wiele kawiarni rozstawia stoliki piwne, podobnie rzecz przedstawia się w centrum miasta, szczególnie w okolicach ul. Lenina.

Odon (ul. Gagarina 43). Jedna z chińskich restauracji w mieście, działająca w hotelu Odon. Stylowa, choć lepiej nie wchodzić wieczorem z uwagi na hałas. Obiad z dwóch dań kosztuje  ok. 100-200 RUB.

Zołotoj drakon (ul. Kirowa 8). Najbardziej znana ze wszystkich chińskich restauracji w mieście, a do tego bardzo tania. Potrawy naprawdę smaczne i godna polecenia. Pełny posiłek kosztuje ok. 150 RUB.

Ulgier (ul. Lenina 46). Restauracja usytuowana w samym centrum, jest chyba najlepszym miejscem w mieście do spróbowania tradycyjnych potraw buriackiej kuchni: zraz, poz i innych. Ceny przystępne: obiad od 100 do 150 RUB.

Buriackaja jurta (6 km od centrum Ułan Ude, w muzeum etnograficznym). Usytuowana na samym skraju muzeum etnograficznego jurta to dobre miejsce, by odpocząć po zwiedzaniu skansenu, rozkoszując się tradycyjnymi potrawami kuchni buriackiej. Jedynym minusem są wysokie ceny pozy za 40 RUB, dania główne ok. 100-150 RUB.

Samowar (ul. Gagarina 41). Idealne miejsce, by zakosztować rosyjskiej kuchni, restauracja stylizowana na XIX-wieczną, dania smaczne, choć troszkę za drogie: ceny, np. od ok. 60 do 150 RUB.

Buriackaja kuchnia (ul. Limonowa 4). Lokalna sieć restauracyjek z kuchnią buriacką. Zbliżone bardziej do jedzenia na wynos niż do restauracji, tym niemniej smaczne. Potrawy od 30 do 100 RUB.

 

Rozrywki

Buriacki Teatr Dramatyczny (ul. Kujbyszewa 38). Najciekawsza w tym teatrze jest kurtyna, wykonana z sierści końskiej.

Buriacki Narodowy Teatr Opery i Baletu (ul. Lenina 51). Jeden z najciekawszych budynków w mieście, z ciekawymi ornamentami, sam teatr jest znany w całej Rosji.

Narodowy Rosyjski Dramatyczny Teatr im. Bestużewa (ul. Tierieszkowej 1). Najstarszy teatr Ułan Ude.

Filharmonia Narodowa (pl. Sowietów). W samym centrum Ułan Ude, z imponującą salą, wykonuje najbardziej znane buriackie utwory.

 

Zwiedzanie

Jedni przyjeżdżają tu dla największego pomnika Lenina na świecie, inni dla rozmieszczonych w okolicy licznych buddyjskich świątyń. Z pewnością warto zobaczyć i jedno, i drugie. Największa na świecie głowa Lenina, pęknięta w połowie, znajduje się na placu Sowietów, który wypełnia równie ogromny gmach opery i teatru. Przy ul. Lenina nie sposób nie zwrócić uwagi na okazałe elewacje starych domów kupieckich, pamiętających jeszcze czasy caratu. Szczytowym osiągnięciem architektury tamtej doby jest pasaż handlowy z 1838 roku, do dziś zresztą wykorzystywany w pierwotnym celu.

W najstarszej części Ułan Ude, na południe od ul. Kirowa, można zobaczyć kilka typowo syberyjskich domów drewnianych. Z budowli sakralnych wymienić warto zgrabną bryłę soboru Hodegitrii, wzniesionego w latach 1741-1885 z białego kamienia, lecz, niestety, mocno zaniedbanego. W zaułku ul. Dimitrowa kryje się jeszcze jedna świątynia – cerkiew Trójcy Świętej.

Koniecznie trzeba zapoznać się ze zbiorami muzeów miejskich, bowiem w nich zachowało się wiele przedmiotów pokazujących Buriację przed radzieckimi zmianami: muzeum historyczne (ul. Profsojuznaja 29), muzeum etnograficzne stoi niestety aż 5 km od centrum (dojazd autobusem nr 8), muzeum przyrodnicze (ul. Lenina 46).