Ułan Bator - Informacja turystyczna

UŁAN BATOR

Według opinii wielu podróżników Ułan Bator należy do najbrzydszych stolic świata. Bałagan, opłakany stan dróg i chodników sprawiają wrażenie, jakby Mongołowie już wkrótce zamierzali „odkoczować” w inne miejsce. Są jednak i tacy, którzy lubią to dziwne, zawieszone miedzy Wschodem a Zachodem, przeszłością a przyszłością, nędzą a bogactwem, miasto. „Ju-Bi” (UB) posiada też kilka ciekawych, wartych odwiedzenia zabytków, klasztory buddyjskie i muzea.

Ułan Bator to jedna z najmłodszych stolic świata – za dat założenia miasta przyjmuje się rok 1639. Dziś jest to ważne centrum komunikacyjne kraju, które dzięki położeniu na trasie Kolei Transmongolskiej nadal się rozwija. Jest to również ważny ośrodek kulturalno-naukowy w Mongolii, o czym przekonują liczne teatry, muzea i szkoły wyższe. Nie bez powodu mieszka tutaj 1/3 ludności całego kraju.

Ułan Bator to mieszanka tradycji i nowoczesności. Do dziś rokrocznie odbywa się tu w lipcu największe święto narodowe – Naadam. Mężczyźni przybyli ze wszystkich zakątków Mongolii stają wtedy do walki w najróżniejszych tradycyjnych dyscyplinach sportu, w czym święto to przypomina igrzyska olimpijskie. W mieście zachowało się wiele zabytków związanych z buddyzmem tybetańskim – lamaizmem, czego przykładem może być klasztor Gandan. W stolicy można też odczuć klimat nie tak dawnego okresu, kiedy Mongolia była drugim na świecie państwem komunistycznym.

Ułan Bator to także nowoczesne hotele i wiadomi potencjału turystycznego mieszkańcy. Wszystkie te elementy składają się jednocześnie na panujący tu chaos, jak i niepowtarzalną różnorodność miasta. W każdym razie, niezależnie od pierwszego wrażenia, jakie na przybyszu robi Ułan Bator, z pewnością warto poznać tę jakże ciekawą, jedyną w swoim rodzaju stolicę niegdyś najbardziej znaczącego państwa Azji Środkowo-Wschodniej.

Komunikacja miejska

Centrum Ułan Bator nie jest zbyt rozległe i dotarcie na piechotę do większości atrakcji nie powinno stanowić problemu. Na transport publiczny dzisiejszego Ułan Bator składa się komunikacja: autobusowa, trolejbusowa, prywatne i publiczne minibusy oraz taksówki. Komunikacja miejska funkcjonuje jedynie w Ułan Bator i – w ograniczonej mierze – w stolicach ajmaków. Trasy komunikacji publicznej w całej Mongolii mają układ promienisty (ze stolica jako centrum). W Ułan Bator kursują autobusy miejskie (cena ok. 0,15 USD) i trolejbusy (cena ok. 0,08 USD). W stolicy korzystać można również z busów z napisem nijtijn tewer (komunikacja miejska), bilet kosztuje ok. 0,15-0,25 USD. W stolicy ajmaków kursują busy bądź taksówki funkcjonujące jako busy transportu miejskiego, w których opłata za osobę wynosi na ogół ok. 0,25 USD.

Na przystankach słychać nieustanne pokrzykiwania przewoźników o kierunku docelowym minibusu. Opłatę za przejazd uiszcza się już po odjeździe u konduktorki lub innej osoby sprzedającej bilety, ewentualnie u kierowcy. Linie trolejbusów, autobusów i minibusów tworzą sieć, która pozwala na dotarcie do niemal każdego miejsca Ułan Bator.

Rozwiązaniem najwygodniejszym, szybkim i relatywnie tanim jest poruszanie się po mieście taksówkami. Godne polecenia są te koloru żółtego. Rolę taksówek mogą pełnić również prywatne samochody, wystarczy pomachać ręką, jak przy łapaniu „stopa”, a każda zatrzymująca się osoba podwiezie nas tam, gdzie chcemy. Taksówkarze i prywatni właściciele samochodów żądają od ok. 0,20 do 0,40 USD za kilometr. Wielu taksówkarzy jest bardzo sumiennych i skrupulatnych – obliczają cenę z dokładnością do 100 m, zdarzają się jednak (choć nieczęsto) próby nadużyć. Należy być zatem uważnym i oprotestować każdą zawyżoną cenę. Warto zwracać uwagę na kwotę widniejąca na taksometrze.

Dworce i lotnisko

Dworzec kolejowy. Położony jest w odległości ok. 2 km na południowy zachód od placu Suche Batora. Stąd odjeżdżają wszystkie pociągi międzynarodowe (do Irkucka, Moskwy, Chöch Chotu i Pekinu) oraz pociągi krajowe do kilku miast w Mongolii. Bilety na odcinki międzynarodowe należy kupować w International Railway Ticketing Office położonym ok. 200 m na północny zachód od dworca kolejowego lub w kasie w hotelu Ulaanbaatar. Bilety na odcinki krajowe są sprzedawane w Domestic Railway Ticket Office (sąsiadującym z dworcem od wschodu).

Dworce autobusowe. Dwa największe to: Luu, który znajduje się na ulicy Ench Tajwany gudamdż, ok. 7 km na zachód od placu Suche Batora, oraz dworzec przy targu Narantuul. Z pierwszego odjeżdżają autobusy w kierunku północnym i zachodnim, z drugiego we wszystkich kierunkach. Na Gobi można się dostać z obu dworców. Niektóre autobusy blisko- i dalekobieżne odjeżdżają także z niewielkiego placu przy skrzyżowaniu Teewerczdijn gudamdż i Ündsen chuulijn gudamdż. O godziny odjazdu (umowne zresztą) i ceny biletów dowiadywać się można bezpośrednio u kierowcy lub dzwoniąc do informacji dworca Luu, nr tel. +976 11 634902.

Lotnisko. Międzynarodowy ort lotniczy Bujant Uchaa, noszący od 2005 roku imię Czyngis-chana, położony jest w odległości 18 km na południowy zachód od centrum Ułan Bator. Obsługuje połączenia krajowe i międzynarodowe. Dojazd taksówką z centrum Ułan Bator na lotnisko (lub w odwrotnym kierunku) powinien kosztować od ok. 4 do 8 USD. Tańszym, ale mniej komfortowym rozwiązaniem, jest podróż autobusem nr 11, który odjeżdża z przystanku przed kinem Ard oraz zatrzymuje się m.in. przed hotelem Bajangol. Na lotnisko dostać się można również autobusem nr 22. Bilet autobusowy kosztuje ok. 0,15 USD, na trasie tej kursują również minibusy, opłata za przejazd to ok. 0,15-0,25 USD. Autobusy i minibusy nie dojeżdżają do budynku portu lotniczego, przystanek znajduje się przy głównej drodze prowadzącej do stolicy w odległości ok. 300 m od lotniska.

Noclegi

Stolica Mongolii dysponuje różnorodną bazą noclegową. Zakwaterowania można szukać już w Polsce, kontaktując się drogą mailową z wybranym guest housem czy hotelem, lub na miejscu. Właściciele guest hous’ów w godzinach przyjazdu pociągów międzynarodowych wysyłają swoich przedstawicieli na dworzec kolejowy. W sezonie lepiej zarezerwować nocleg wcześniej.

Crystal Guest House, Gana’s Guest House, George’s Guest House, Idre’s Guest House, Khongor Guest House, UB Guest House, Zaya Backpackers Gueest House, Chinggis Khaan Hotel, Narantuul, Palace Hotel, White House Hotel.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

 

Wyżywienie

W Ułan Bator stołówek jest tysiące i nie różnią się od siebie szczególnie. Kilka sprawdzonych to:

Cajny gadzar, położony przy skrzyżowaniu ulic Baga Tojruu i Chuw’sglaczdyn gudamdż, naprzeciw banku Ulaanbaatar. Pyszne buudze i pirożki, od 150 MNT/szt. W sprzedaży również mongolski sprajt.

Cajny gadzar, położony w połowie drogi między klasztorem Gandan, a świątynią Geser süm, menu typowego mongolskiego guandza.

Chaluun chool, położona przy placu Suche Batora, za gmachem Parlamentu. Prawdziwy mongolski guandz w którym znajdziemy smaczne buudze i chuuszuury, od 120 MNT/szt.

BD’s Mongolian barbecue, Söülijn gudamdż 9. Wybór kilku tradycyjnych dań mongolskich, częściowo wykonywanych na oczach klientów. Dania od ok. 8 000 MNT.

Ich (Great) Mongol Restaurant, Söülijn gudamdż (obok budynku cyrku). Duży wybór dań mongolskich i piwa. Dania od ok. 5 000 MNT.

Modern Nomads, Baga Tojruu, na północ od placu Suche Batora. Tradycyjne dania mongolskie w nowoczesnym wydaniu. Dania od ok. 2 500 MNT.

Bangkok Thai Restaurant, skrzyżowanie Ench Tajwanygudamdż i Czingisijn örgön czölöö (południowo-zachodni róg placu Suche Batora). Restauracja tajska,, mieści się na I piętrze.

Beedżin (Beijing) Restaurant, Ich Tojruu, Margad Töw. Duża restauracja chińska, położona na wschód od placu Suche Batora.

Cujaa, Amarsanaagijn gudamdż, w hotelu White House. Restauracja z dużym wyborem dań kuchni japońskiej.

Los Bandidis, Baga Tojruu, na północ od placu Suche Batora. Jedna z najlepszych restauracji w Mongolii. Dania z kuchni meksykańskiej i indyjskiej, od 4 000 MNT.

Mille’s Cafe, koło klasztoru Czojdżin lamy. Nowoczesna restauracja i kawiarnia, smaczne ciasta.

Pizza della casa, Ench Tajwan gudamdż, budynek 19. Restauracja włoska, pizza od 2 500 MNT.

Restauracja ukraińska, Chuw’sgalczdyn gudamdż, blisko placu Suche Batora. Restauracja z tradycyjnymi daniami ukraińskimi (smaczny barszcz ukraiński).

Sacher’s Cafe, Baga Tojruu (na północ od skrzyżowania ulic Baga Tojruu i Dżuulczny gudamdż). Wyśmienita kawiarnia i restauracja: austriacka lazania - 2 500 MNT, własne wypieki, m.in. pączki Berliner – 500 MNT i najlepsze pieczywo w Mongolii. Wypieki oparte na tradycyjnych austriackich recepturach.

Rozrywka

Hollywood, Dzaluuczuudyn örgön czölöö, kilkaset metrów na wschód od placu Suche Batora. Znany i chętnie odwiedzany klub. Wstęp wolny.

Irish pub, Söülijn gudamdż, w pobliżu placu Suche Batora i Narodowego Teatru Dramatycznego. Duży, chętnie odwiedzany pub.

New Tornado, Sansar üjlczilgeenij töw. Cieszący się popularnością wśród Mongołów i obcokrajowców klub, położony w dzielnicy Sansar. Czynny codziennie 22:00-3:00, wstęp wolny.

River sounds, Olimpijn gudamdż, blisko placu Suche Batora (na południe). Muzyka na żywo (jazz, rock, muzyka klubowa). Wstęp 3 000 MNT, w weekendy 5 000 MNT.

Strings Club, Amarsanaagijn gudamdż, w kompleksie White House Hotel. Uważany za najlepszy klub dzisiejszego UB, najlepsi DJ-je z Mongolii I “z importu”, wstęp ok. – 5 000 MNT.

Kino Tengis. Największe kino stolicy, wyświetla produkcje zagraniczne i mongolskie. Bilety  od ok. 3 000 MNT, w środy 1 500 MNT.

Państwowy Teatr Opery i Baletu. Najważniejsza scena opery i baletu w Mongolii. Prezentuje klasykę mongolską i światową. Bilety ok. 5 000 MNT.

Narodowy Teatr Dramatyczny. Monumentalny budynek znajdujący się na południowy zachód od placu Suche Batora. Jedna z najbardziej znanych scen kraju, repertuar światowy i mongolski. Bilety ok. 6 000 MNT.

Zakupy

Liczne sklepy z pamiątkami oraz wyrobami z kaszmiru znajdują się przy Ench Tajwany gudamdż.

Ich Delgüür, Ench Tajwany gudamdż. Pochodzący z lat głębokiego komunizmu dom handlowy pozostaje do dziś jednym z największych sklepów stolicy. W Wielkim Sklepie znaleźć można niemal wszystko – poszczególne działy rozlokowane są na kilku piętrach. Na amatorów czekają płyty z mongolską muzyką, a ostatnie piętro to niemal wyłącznie pamiątki – można tu nabyć prawie wszystko, co produkuje się w Mongolii.

Ceceg Töw, róg Ench Tajwany gudamdż i Baga Tojruu, ok. 100 m od placu Suche Batora. Kilkupiętrowe centrum handlowe. Oprócz odzieży turystycznej, płyt CD i książek można kupić tu różne pamiątki. Na I piętrze znajduje się kantor z jednym z najkorzystniejszych kursów w Mongolii. W okolicy Ceceg Töw można znaleźć także kilka innych kantorów.

Narantuul dzach. Targ otwarty codziennie z wyjątkiem wtorków w godz. 9-19. Wstęp 50 MNT. Na ogromnej, w większości otwartej przestrzeni sprzedawane są towary z różnych stron Mongolii oraz innych krajów azjatyckich i europejskich. Po najniższej cenie kupić tu można wszelkie produkty spożywcze, odzież, obuwie, sprzęt turystyczny oraz pamiątki i antyki. Każdego dnia na targ przybywa kilkadziesiąt tysięcy Mongołów z różnych stron kraju. Należy tu być bardzo ostrożnym – kradzieże pieniędzy, telefonów komórkowych i dokumentów zdarzają się bardzo często.