Tiumeń - Informacja turystyczna

Kolejnym większym miastem na trasie i zarazem pierwszym większym miastem za Uralem jest Tiumeń – miejscowość nazywana matką miast syberyjskich, oddalona od Jekaterynburga o około 4,5 godziny jazdy i położona w odległości 2138 km od Moskwy. Różnica czasu w stosunku do Moskwy wynosi ponad +2 godziny. Miasto liczące obecnie około 550 tys. mieszkańców leży na Nizinie Zachodniosyberyjskiej i jest pierwszym rosyjskim miastem powstałym na Syberii (był to ośrodek rosyjskiej kolonizacji tych ziem). Dworzec znajduje się na wschód od centrum miasta, do którego można dojechać autobusem.

Miasto leżało początkowo na trasie, która prowadziła z Czelabińska do Omska. Dopiero po wybudowaniu odcinka łączącego miasto z Omskiem zyskało połączenie kolejowe z Europą. Miasto zostało założone w 1586 roku na miejscu zdobytej przez Kozaków twierdzy tatarskiej Czyngi-Tura. Szybki rozwój zapewniło mu dogodne położenie na szlaku handlowym z Rosji do Chin. Dziś Tiumeń  to nie tylko miasto przemysłowe, ale również zaskakująca mieszanka historycznych budowli z drewna i kamienia oraz sowieckich blokowisk i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Można tu także podziwiać eksponaty kilku muzeów, katedrę i olbrzymi kompleks klasztorny.

Zwiedzanie

Główna ulica Tiumenia – Riespubliki – to dawny Trakt Syberyjski, czyli główna droga prowadząca z Moskwy na Syberię, wokół której zbudowano miasto. Obecną nazwę ulica zyskała w 1917 roku, wcześniej była nazywana Carską,  na cześć jednego z Romanowów przejeżdżającego tędy jeszcze w XIX w. Na jednym z głównych placów, jakie przecina ulica Riespubliki, na poczesnym miejscu stoi pomnik Lenina, a za jego plecami monumentalna bryła siedziby administracji obwodowej.

Przy ul. Swiersłowa 88b wznosi się niewielka cmentarna cerkiew Świętych Męczenników z lat 30 XIX w. o nietypowym kształcie rotundy. Obok, na prawo od świątyni, stoi niepozorny dwukondygnacyjny budynek szpitala, w którym latem 1914 roku przebywał Rasputin. Przy ul. Riespubliki 34 widnieje gmach filharmonii Tiumeńskiej. Przy ul. Siemakowa 15 wznosi się sobór Znamienski z przełomu XVIII i XIX w. W okolicy warto wstąpić do wspaniałego domu kupca Ikonnikowa zamienionego na muzeum.

Zachodni kraniec ul. Riespubliki prowadzi do dzielnicy zwanej Zarzeczem. To tu nad rzeką stała kiedyś twierdza zbudowana w końcu XVI w., a za rzeczką Tiumeńką jeszcze wcześniej  funkcjonowała stolica chanatu tatarskiego. Po drugiej stronie rzeki Tury aż do XVIII w. istniała tzw. słoboda tatarsko-bucharska, gdzie skupiał się handel z Azją Centralną. Czasu starego grodu lepiej pamięta cerkiew Wozniesienskaja z lat 70 XVIII w.

Najciekawsze obiekty sakralne miasta można znaleźć na Zarzeczu, na przedłużeniu ul. Riespubliki. Są to: XVIII-wieczna cerkiew Podniesienia Krzyża, na rogu ul. Łunaczarskiego, obok przystanku autobusowego, z którego można dostać się pod dworzec kolejowy, oraz wspaniały kompleks klasztorny św. Trójcy, założony jeszcze w 1616 roku. Tutejsza szkoła cerkiewna słynęła na całą Syberię. W klasztorze przechowywano relikwie św. Filofieja Leszczyńskiego. W 1923 roku klasztor zamknięto i zamieniono na sanatorium gruźlicze. Prace renowacyjne, które trwają do dziś, podjęto pod koniec lat 90 XX w. Od kilku lat klasztor jest udostępniany wiernym, choć na powrót  mieszkają w nim mnisi. Warto obejrzeć niedawno pobielony główny sobór Preobrażeńskij z 1708 roku z refektarzem oraz sporych rozmiarów cerkiew św. Piotra i Pawła z połowy XVIII w. wraz z osobno stojącą dzwonnicą.

Tiumeń to także miasto muzeów. Do najciekawszych należą: muzeum „Gorodskaja Duma”, ul. Riespubliki 2, z wielkim szkieletem mamuta i innymi eksponatami dotyczącymi przyrody regiony; muzeum geologii, nafty i gazu na ul. Riespubliki 142; muzeum sztuli na ul. Ordżonikidze 47; rezerwat i muzeum archeologiczne, na wyspie jeziora Andriejewskiego, 23 km od Tiumenia w kierunku Jałutorowska.

Tiumeń ma również swoją polską kartę w dziejach. W 1996 roku polskie stowarzyszenie „Latarnik” powołało oddział kultury polskiej przy Tiumeńskim Obwodowym Ośrodku Kultur Słowiańskich, wraz z muzeum „Polacy w Kraju Tiumeńskim”. W Tiumeniu w 1903 roku tutejsza Polonia położyła kamień węgielny pod kościół rzymsko-katolicki św. Józefa oblubieńca NMP. Kościół został jednak zamknięty w 1923 roku i zamieniony na klub. Na początku lat 90 XX wieku przeprowadzono w nim remont i zamieniono na Dom Uczonego. W wyniku desperackiej walki wiernych i proboszcza w 1996 roku udało się przywrócić świątynię. Obwód tiumeński razem z północnymi okręgami autonomicznymi odejmuje duży obszar Zachodniej Syberii niezwykle ważny w pierwszych stuleciach ujarzmiania tych terenów przez Rosjan. Atrakcyjny turystycznie wodny szlak Toboł-Irtysz-Ob., na razie martwy, już wkrótce ma na nowo ruszyć. Zielony obszar obwodu to kraina naftą i gazem płynąca – stąd rafinerie i rurociągi są tu widokiem nierzadkim.

Komunikacja

Samolot. W Tiumeniu znajdują się dwa porty lotnicze. Lotnisko międzynarodowe i lokalne. Obsługują one połączenia z Moskwą i Petersburgiem, Taszkientem i Baku oraz północnym miastem Salechard u ujścia Obu. Informacji udzielają Tiumienskije Awialinij.

Pociąg. Tiumeń leży na trasie Kolei Transsibu (ul. Pierwomajskaja) – najbliższe miasto to Jekaterynburg (5 godz.) i Omsk (12 godz.), kilka pociągów jeździ do Moskwy (35 godz.). Z Tiumenia odbija na północ boczna linia kolejowa do Jugry, dzięki której w kilka godzin można dostać się  do Tobolska.

Autobus. Dworzec autobusowy znajduje się w centrum obok skrzyżowania ulic Piermiakowa i Riespubliki. Obsługuje dość liczne kursy do Tobolska (6 godz.) i Jałoturowska (1,5 godz.) oraz kilka do Pokrowskogo (1,5 godz.) i wielu innych miejscowości obwodu.

Statek. Niestety w obwodzie tiumeńskim nie ma regularnych rejsów rzecznych, choć  Toboł i Tura idealnie się do tego nadają. W sezonie okazjonalnie pływają statki spacerowe – informacja na przystani i w biurach podróży. 

Komunikacja miejska. Prawdziwym węzłem komunikacyjnym jest dworzec kolejowy – stąd odchodzą do miasta autobusy we wszystkich kierunkach. Większość środków transportu przejeżdża głównymi ulicami miasta: Riespubliki i Piermiakowa.

Noclegi

Tiumień, Priezidient Hotel, tuż obok Międzynarodowego Centrum Handlu. W kompleksie restauracja Awrora, nocny klub i kręgielnia. Wostok, Łajnier, Ujutnaja, Promietiej, Algorytm, Kołos, Siewiernaja, Studienczieskaja.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

 

Gastronomia

Adriatika, ul. Gorkogo 74, tel. +7 3452 396812. Kuchnia śródziemnomorska i bałkańska.

Bankowskij kłub, ul. Kamyszynskaja 19, tel. +7 3452 251319. Kuchnia tradycyjna. Drogo.

Wriemiena goda, ul. Ordżonikidze 46, tel. +7 3452 494053. Kuchnia tradycyjna. Drogo.

Kisz-Misz, ul. Małygina 6/1, tel. +7 3452 400004. Niedroga herbaciarnia.

Maksim, ul. Riespubliki 24/4, tel. +7 3452 466083. Godna polecenia kawiarnia.

Mimino, ul. Chołodilnaja 132, tel. +7 3452 403784. Godny polecenia gruziński bar.

Mozart, ul. Riespubliki 34, tel. +7 3452 455363. Nowobogacka restauracja. Drogo.

Posiejdon, ul. Łunaczarskogo 31a, tel. +7 3452 466083. Serwują tu najlepsze w mieście dania z ryb.

Potaskuj, ul. Chochriakowa 53a, tel. +7 3452 395429. Tradycyjna restauracja. Ceny umiarkowane.

Urartu, ul. Mołodiożnaja 76, tel. +7 3452 340368, 340390. Kuchnia żydowska i ormiańska.

Szinok, ul. Kirowa 12, tel. +7 3452 468088. Swojsko, ale wcale  nie tanio.

Rozrywki

Kluby nocne: Gałaktika, ul. Riespubliki 181, tel. +7 3452 322230, Mietro, ul. Gorkogo 44, tel. +7 3452 252379, Osminog, ul. Lenina 4, tel. +7 3452 451248.