Perm - Informacja turystyczna

PERM

Po około 20 godzinach jazdy docieramy do Permu oddalonego od Moskwy o 1435 km. Jest to ostatnia stacja przed Uralem. Podczas postoju mamy możliwość przespacerować się jeszcze po europejskiej ziemi. Do czasu moskiewskiego należy dodać 2 godziny. Dworzec kolejowy znajduje się na południowym brzegu rzeki Kamy. Bezpośrednio obok niego jest port pasażerski. Można tu podziwiać wiele interesujących drewnianych domów oraz zbudowaną w 1765 roku katedrę barokową. Centrum miasta znajduje się nieco dalej na południe od dworca i rzeki. Miasto położone jest na wielu wzniesieniach.

Perm (w latach 1940-57 nosił nazwę Mołotow) znany jest od XVII w. Miasto powstało w związku z uruchomieniem na początku XVIII w. pierwszych hut miedzi nad Kamą na obszarze południowego Pogórza Uralskiego  liczy obecnie około 1 miliona mieszkańców. Pod koniec XVIII w. i na początku XIX w. mieściła się tutaj siedziba zarządu kopalni uralskich. Ze względu na obecność w tym rejonie kompleksu wojskowego i przemysłowego Perm przez wiele lat był zamknięty dla obcokrajowców. Na początku XX w. zyskał pozycje jednego z głównych miast Uralu, ważnego węzła kolejowego i portu na Kamie.

Jednak Perm to nie tylko miasto przemysłowe. Jak mówi legenda, Perm miał być inspiracją dla Czechowa opisującego w Trzech siostrach prowincjonalne życie w oddalonym od stolicy mieście. Także Borys Pasternak, pisząc Doktora Żywago, zawarł w swej książce opisy miasta, w którym rozpoznać właśnie można Perm. Tu bowiem pisarz ten żył i tu powstawała jego powieść. W Permie można podziwiać eksponaty kilku muzeów, zachowało się tutaj wiele zabytków architektonicznych, a wśród nich kilka cerkwi (m.in. cerkiew Kazańska z freskami Mikołaja Roericha) oraz synagoga.

Noclegi

Największym i zarazem jednym z najtańszych hoteli w mieście jest wybudowany w 1983 roku i odremontowany w 2001 roku hotel Ural. Położony w centrum miasta na ul. Lenina 58.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

Następna atrakcja trasy znajduje się już po wschodniej stronie Uralu, czyli na drugim kontynencie. Na 1777 km (po około 24 godzinach podróży pociągiem firmowym), możemy podziwiać w Wierszynie biały słup wyznaczający ustaloną w 1829 roku umowną granicę między Europą i Azją. Pociągi wyruszające z Moskwy późnym wieczorem nie dają możliwości zobaczenia tego symbolicznego oznaczenia podziału kontynentów, gdyż docierają tutaj w środku nocy. Pozostaje jeszcze szansa w drodze powrotnej, ale pod warunkiem, że wyruszymy z Irkucka przed południem czasu miejscowego.

Jesteśmy już wprawdzie na kontynencie azjatyckim, jednak nie oznacza to początku Syberii. Ta rozpocznie się dopiero na granicy administracyjnej między obwodami swierdłowskim a tiumieńskim, po  przejechaniu 2078 km.