Kolej transsyberyjska - Omsk - Informacja turystyczna

W odległości 2711 km od Moskwy (około 42 godziny jazdy) leży Omsk. Jest to jedno z największych miast Syberii. Liczy dziś około 1,2 mln mieszkańców. Tutaj pociąg zatrzymuje się na nieco dłużej. Do czasu moskiewskiego należy już dodać 3 godziny. Miasto jest położone na Nizinie Zachodniosyberyjskiej nad rzeką Irtysz. Przez most przejeżdża się tuż przed miastem, w odległości 2707 km od Moskwy.

Irtysz płynie przez Kazachstan i azjatycką część Rosji. Jest najdłuższym lewym dopływem rzeki Ob, nad którą leży kolejne wielkie miasto – Nowosybirsk. Irtysz, o długości 3 600 km, jest rzeką żeglowną i obfituje w ryby.

W 1716 roku na rozkaz cara Piotra I Wielkiego nad Irtyszem wybrano miejsce na założenie twierdzy obronnej. W 1782 roku liczący wówczas około 4 tys. mieszkańców gród uzyskał prawa miejskie. Miasto rozwijało się w szybkim tempie. Dynamiczny rozwój Omska jako ośrodka handlowego spowodował, że pod koniec XIX w. stał się on największym syberyjskim miastem, a obecnie jest jednym z największych ośrodków przemysłowych Syberii. To tutaj Dostojewski spędził cztery lata na przymusowych robotach, zesłany jako więzień polityczny w 1849 roku.

Dworzec kolejowy położony jest przy ulicy Prospiekt Marksa, którą można, kierując się na północ, dojść do centrum miasta. Godnym uwagi jest Muzeum Fiodora Dostojewskiego. Znajduje się tu także wiele innych muzeów (w tym galeria malarstwa z obrazami wielu znanych rosyjskich malarzy), cerkwi, soborów oraz kilka teatrów (najstarszy z nich ma ponad 130 lat). Ponadto można tu podziwiać piękne stare miasto z fasadami domów z różnych epok.

Zwiedzanie

Omsk to jedno z najładniejszych i zadbanych miast Syberii. O ile przedmieścia są silnie uprzemysłowione, to w dość spokojnych ulicach centrum kryją się ciekawe muzea i liczne zabytkowe domy z czasów przedrewolucyjnych. Warto zatrzymać się na jeden dzień lub choćby na kilka godzin, by w spokoju wypić kufel znakomitego miejscowego piwa "Sibirskaja Korona” z widokiem na Irtysz.

Najbardziej interesująca zabudowa ciągnie się w rejonie ul. Lenina. Przy jednej z jej przecznic, ul. Tarskoj, można zobaczyć dużą bryłę soboru Kriestowozdwiżenskiego z drugiej połowy XIX wieku oraz pozostałość obramowań miasta – bramę Tarską (w przeciwległej części miasta zachowała się jeszcze brama Tobolska). Przy ul. Lenina 8a uwagę przykuwa monumentalna, klasycystyczna bryła Teatru Miejskiego z 1905 roku, a kawałek dalej stoi budynek muzeum sztuki z charakterystycznymi nowoczesnymi instalacjami przed elewacją.

Niedaleko wspaniałego zabytku architektury, tzw. Moskowskich Targowych Riadów (ul. Lenina 14), z trotuaru przy podziemnym przejściu wystaje głowa w kasku należąca do hydraulika Stiepanycza – to oryginalny pomnik na część pracowników miejskich wodociągów.

Dom, w którym mieszkał admirał Kołczak znajduje się pod adresem Irtyszskaja nabiereżnaja 9 – przypomina o tym pamiątkowa tablica. Wielkorządca Rosji mieszkał tu w 1919 roku razem ze swoją wielką miłością, Anną Wasiliewną Timiriewą – oboje mieli małżonków i oboje się rozwiedli po to, by być ze sobą. Na placu Lenina zlokalizowano miejsce pamięci poległych w walce m.in. z Kołczakiem czerwonych bohaterów (Memorialnyj skwer).

W dawnej rezydencji generał-gubernatorów znajduje się obecnie muzeum historyczne, w którym można wiele się dowiedzieć na temat walk kozacko-tatarskich. Miłośnicy twórczości autora „Zbrodni i kary” powinni udać się do muzeum literatury zlokalizowanego na zachód od mostu Jubilejnego.

Najciekawszą świątynią w mieście jest zapewne sobór św. Mikołaja zw. Kozackim wzniesiony w klasycystycznym stylu w pierwszej połowie XIX wieku. W 1883 roku w świątyni tej złożono największą świętość Syberyjskiego Kozackiego Wojska – tzw. znamia Jermaka – płótno o wymiarach 1,7x1,7 m z wyobrażeniami Michała Anioła i św. Dymitra Sołonskiego, które Jermak miał otrzymać od Stroganowów. W 1918 roku znamia zaginęło. W Omsku można też zobaczyć ciekawy obiekt związany z kulturą staroobrzędowców – kaplicę domową (ul. Szczietinkina 10) mieszczącą się w drewnianym domu z początku XX w.

Komunikacja

Samolot. Lotnisko znajduje się po zachodniej stronie Irtyszu (ul. Diekabria 12, tel. +7 3812 556911). Przyjmuje loty z Moskwy, Petersburga oraz Irkucka.

Pociąg. Omsk posiada dobre nocne połączenia z Tobolskiem, Tiumeniem, Jekaterynburgiem (czas podróży kilkanaście godzin) na zachodzie i Nowosybirskiem (9 godz.) na wschodzie magistrali transsyberyjskiej.

Autobus. Dworzec autobusowy znajduje się na lewym brzegu Irtyszu. Obsługuje liczne miasta w obrębie obwodu – m.in. Azowo, Bolszyje Uki, Znamienskoje, Kałaczinsk, Moskalienki, Muromcew, Nazywajewsk, Tawriczeskoje, Tary, Ust-Iszym i inne.

Statek. Wielka rzeczna magistrala Zachodniej Syberii – Irtysz – przepływa przez cały obwód (1174 km). Omski port rzeczny (ul. Lermontowa 1) utrzymuje połączenia z Tiewrizem, Czierłakiem. Na krótkim dystansie stałe rejsy są organizowane na odcinku Omsk – Aczairskij minastyr i Omsk – Bolszorieczje.

Komunikacja miejska. Dworzec kolejowy z autobusowym łączy m.in. linia trolejbusu nr 7, szybsze są jednak marszrutki. Trolejbus nr 4 kursuje po centrum miasta (dworzec kolejowy – ul. Marksa – pr. Lanina – most na Omie – Poczta główna). 

Noclegi

Hotel Mołodiożnaja**, Hotel Irtysz***, Gostiniczno-riestorannyj komplieks Turist, Omsk, Majak, Sibir, Mołodiożnaja, Wojaż-Sierwis, Awtomobilist, Zariecznaja, Oktiabr.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

 

Gastronomia

Liczne bary i restauracje w omsku sprawiają wrażenie, jakby gastronomia była główną branżą i źródłem utrzymania miasta. W centrum na każdej ulicy są punkty gastronomiczne.

 

Osady wzdłuż trasy Kolei Transsyberyjskiej pojawiają się stosunkowo często. Tworzą chaotyczne skupiska domków zbitych prowizorycznie z drewna, krytych eternitem, z trzema lub czterema oknami, które obowiązkowo są przyozdobione kolorowymi, jaskrawo pomalowanymi okiennicami. Niekiedy sąsiadują z tartakiem, przerdzewiałymi silosami czy też szkieletami fabryk. Wokół małych domków rozciąga się ogromna przestrzeń. Rozległe obszary tworzą wyglądającym przez okna Transsibu podróżnikom. Ta wielka przestrzeń stanowi warstwę izolacyjną od postępu i zmian na lepsze, które nieprędko tutaj dotrze.

Na stacji Barabińsk (3035 km od Moskwy) podczas dłuższego postoju możemy się zapoznać z oferowanymi przez miejscowych oryginalnymi gatunkami ryb. Rozwinięte rybołówstwo wiąże się z bliskością licznych w tej okolicy jezior.