Szlak transmandżurski

Trasa Kolei Transmandżurskiej z Pekinu zmierza najpierw na północ, przez Shanhaiguan, Szenjang i Harbin do przejścia granicznego w Manzhouli (935 km od Pekinu). Rosyjski punkt graniczny to Zabajkalsk, skąd tory biegną do Tarskaja, gdzie linia łączy się z Koleją Transsyberyjską.
 
8803 kilometrów – taka jest długość torów  Kolei Transmandżurskiej na trasie między Moskwą, a Pekinem. Ma swój początek blisko 300 kilometrów za jeziorem Bajkał w miejscowości Tatarskaja. Omija Mongolię, przekracza granicę z Chinami i biegnie przez Harbin do Pekinu. Ważniejsze przystanki to: Irkuck (po 3 dniach i 4 h), Chita (po 3 dniach i 21 h), Harbin (po 5 dniach i 9 h), Beijing (po 6 dniach i 1 h).
Poniżej skrócony opis przystanków trasy kolejowej Linii Transmandżurskiej z Moskwy do Pekinu.
 
Czita     6166 km
Czita to duże miasto przemysłowe i centrum rejonu Czita z populacją 370 tys. Mieszkańców. Została założona w 1651 roku jako umocnienia kozackie na Dalekim Wschodzie. Czita jest również znana jako jedno z miast, do których zsyłani byli Dekabryści. Pociąg zatrzymuję się tu na 25 min.
 
Karymskaja   6292 km
Miasto zostało założone w 1935 na brzegach rzeki Ingoda. Leży zarówno na trasie transsyberyjskiej jak i transmandżurskiej. Pociąg zatrzymuje się na 25 min.
 
Ołowianaia   6410 km
Tu pociąg przejeżdża przez rzekę Onon, co dla pasażerów jest okazją do robienia zdjęć rzeki i otaczającego ją stepu. Pociąg zatrzymuje się na 10 min.
    
Borzja   6509 km
Borzja została założona w XVII w. W 1899 stała się popularnym centrum handlu i transportu. Jest to do dziś ważny przystanek dla wielu handlowców. Pociąg zatrzymuje się na 19 min.
 
Zabaikalsk   6626 km
Miasto położone jest blisko granicy chińskiej. Tu zmieniane są koła pociągu, aby pasowały do innej szerokości torów chińskich. Trwa to od dwóch do sześciu godzin. Można się w tym czasie wybrać na spacer, należy jednak pamiętać o ciepłym ubraniu. W czasach sowieckich surowo zabronione było tu robienie zdjęć, lecz dziś zazwyczaj jest to dozwolone, nie należy tylko fotografować strażników ani obiektów wojskowych.
 
Manzhouli (Mandżurska stacja kolejowa - chińska strona granicy)   6638 km
Na granicy chińskiej należy przygotować się na kontrolę celną i paszportową. W drodze z Chin do Rosji należy wypełnić deklarację zdrowia. Pociąg zatrzymuje się na 26 min.
 
Hailar   6773 km
W drodze do Hailar można podziwiać bezkresne stepy i góry. Pociąg zatrzymuje się na 6 minut.
 
Boketu   6973 km
Boketu jest położone w Wewnętrznej Mongolii, autonomicznym regionie Chin. Populacja regionu to 23 miliony mieszkańców(79% Chińczyków, 17% Mongołów i 4% innych). Pociąg zatrzymuje się na 8 min.
 
Harbin   7573 km
Harbin to jedno z głównych miast Chin i północno-wschodniej Azji. Leży na południowym brzegu rzeki Songhua. Harbin jest miastem przemysłowym, lecz udało mu się zachować urzekającą architekturę. Możne być nazywany wschodnim Petersburgiem z powodu przemożnych wpływów rosyjskich, które sięgają czasów budowy koleji. Harbin będzie gospodarzem Zimowej Olimpiady w 2010 roku. Pociąg zatrzymuje się na 15 min.
 
Szenian   8120 km
Stolica prowincji Liaoning z populacją 7.2 miliona mieszkańców. Fenian słynie z Pałacu Mukden - dawnego pałacu cesarskiego dynastii Qing, dziś muzeum pod auspicjami UNESCO. Pociąg zatrzymuje się na 15 min.
 
Pekin   8961 km
Początek lub koniec podróży.