Niżny Nowogród - Informacja turystyczna

W odległości 461 km od Moskwy leży miejscowość Niżny Nowogród. Mające ponad milion mieszkańców miasto zajmuje po Moskwie, Sankt Petersburgu i Nowosybirsku czwarte miejsce w Rosji. Miasto jest położone przy ujściu Oki do Wołgi.

Niżny Nowogród został założony w 1221 roku przez wielkiego księcia włodzimierskiego i stał się grodem obronnym jego księstwa. Miasto uniknęło zniszczenia w okresie najazdów mongolskich. Nabrało znaczenia po 1350 roku, kiedy to stało się stolicą Księstwa Suzdalskiego. Z kolei Księstwo Suzdalskie weszło w 1392 roku w skład Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Niżny Nowogród miał duże znaczenie dla Księstwa Moskiewskiego, szczególnie jako twierdza obronna. W XVII w. miasto przeżyło okres największego rozkwitu gospodarczego. W połowie XIX w. Niżny Nowogród stał się centrum handlowym Rosji, a na początku XX w. był jednym z największych ośrodków gospodarczych kraju. Jego znaczenie handlowe i gospodarcze było wówczas ogromne. Według jednego z utartych powiedzeń „Moskwa jest sercem Rosji, Sankt Petersburg jego głową, a Niżny Nowogród portfelem”. Beztroskie życie miejskiego proletariatu opisał w swych powieściach urodzony w tym mieście Maksym Gorki. W 1932 roku po uznaniu go za wybitnego pisarza proletariackiego miasto przemianowano na Gorki. Ze względu na działające tutaj w latach 30. zakłady zbrojeniowe Niżny Nowogród otrzymał na wiele lat status zamkniętego miasta, niedostępnego dla obcokrajowców.

Dla wielu Niżny Nowogród jest jednym z najpiękniejszych miast w Rosji. Miłośnicy sztuki znajdą tu wiele wspaniałych zabytków i miejsc historycznych. Do najważniejszych zabytków należą: historyczne centrum miasta, tj. Kreml pochodzący z początków XVI w. oraz znajdujący się na jego obszarze Arsenał, pochodzące z połowy XVII w. sobór Archangielski i cerkiew Zaśnięcia oraz inne liczne tutaj cerkwie, a ponadto kamienice i zabudowania zabytkowego starego miasta. Warta odwiedzin jest także Galeria Sztuki zawierająca ponad 12 tys. eksponatów, w tym dzieła wielu znanych rosyjskich malarzy.

Miejsca które warto zwiedzić

Wielu turystów przybywa do miasta od strony dworca rzecznego. W jego pobliżu przebiega ul. Majakowskiego i cerkiew Narodzenia Chrystusa fundacji kupców Stroganowów z 1719 roku. Nieco dalej od rzeki, na wzniesieniu, na które prowadzi ul. Pocztowyj Sjezd, stoi najbardziej znane muzeum miasta – domek Kaszyrnina. W tym drewnianym budynku wychowywał się Aliosza Pieszkow.

By zobaczyć najstarszy zespół zabytkowy Nowogrodu, należy przejść ul. Majakowskiego na północ. Nigdy nie zdobyty niżegrodzki kreml pochodzi z lat 1500-1511 i został wzniesiony według projektu włoskiego architekta Piotra Friazina. Jego potężne mury osiągają wraz z blankami 12 m wysokości i 5 m grubości. Pomnik Kuźmy Minina z 1826 roku przypomina czas walki z Polakami, grób tego wodza i kupca znajduje się w głównej kremlowskiej świątyni, soborze Michała Archanioła. Sobór z 1631 roku należy do typowej dla owego czasu architektury barokowej. W dawnym pałacu gubernatora (1837-41) mieści się obecnie muzeum sztuki, prezentujące ikony z XVIII w. i XX-wieczne malarstwo (śr.-pn. 10:00-17:00).

Dalej ku wysokiemu brzegowi Wołgi widnieje reprezentacyjny budynek z portykiem – Uniwersytet Pedagogiczny (dawniej seminarium duchowne z XIXw.). Obok, przy ul. Minina 26 jest Muzeum Gorskiego (śr.-nd. 9:00-17:00). Kawałeczek za nim stoi pomnik Czkałowa z 1940 roku, sowieckiego pilota doświadczalnego, który w 1937 roku dokonał przelotu na trasie Moskwa-Portland nad biegunem północnym, a potem zginął podczas oblatywania stojącego u podnóża kremla w dół wzgórza.

Z ul. Wierchniewołżskaja nabierżnaja i z mostu nad Oką trzeba zobaczyć piękny widok na miejsce połączenia obu nurtów. Przy Wierchniewołżskoj nab. 7 znajdują się wille kupieckie z lat 70 XIX w., należące do rezerwatu architektonicznego.

Kilkunastominutowy marsz na wschód wzdłuż rzeki, doprowadza do klasztoru Pieczorskiego przy ul. Priwołżskaja słoboda 108, nazwanego tak dlatego, że został założony przez mnichów przybyłych z ławry Kijowsko-Pieczorskiej. Na zespół monastyczny składa się główny sobór Wniebowstąpienia z 1632 roku, nadbramna cerkiew Jefimija Suzdalskiego z 1645 roku i mniejsze cerkwie: św. Piotra i Pawła z 1638 roku, cerkiew zaśnięcia MB z refektarzem z 1648 roku, dzwonnica i dom archireja z przełomu XVII i XVIII w.

Komunikacja

Samolot - Niżny Nowogród ma całkiem spore lotnisko o randze międzynarodowej: samoloty latają stąd m.in. do Frankfurtu nad Menem, a także do Erewania czy Baku. Oprócz tego Niżny Nowogród posiada połączenia z ważniejszymi miastami Rosji.

Pociąg. Przez Niżny Nowogród przebiega jedna z dwóch nitek Kolei Transsyberyjskiej, dlatego przez tę stację przejeżdża naprawdę dużo pociągów: do Moskwy (około 20 pociągów dziennie), Kazania (ok. 10 dziennie), Jekaterynburga (ok. 30 dziennie), a także do Soczi, Petersburga, Czelabińska, Samary, Astrachania, Niżnego Tagiłu, Tiumienia, Omska, Nowosybirska, Krasnojarska, Irkucka i innych na Dalekim Wschodzie.

Dworzec Moskiewski  jest usytuowany po przeciwnej stronie Oki (naprzeciw Kremla i starówki): dojazd licznym transportem miejskim, m.in. trolejbusem nr 1, a także autobusami i marszrutkami linii 10.

Autobus. W Niżnym Nowogrodzie główny dworzec autobusowy jest wyrzucony daleko poza centrum, ale między nim, a dworcem kolejowym kursuje liczny transport: wychodząc z dworca kolejowego, trzeba przejść bardzo długim tunelem podziemnym i stanąć na przystanku naprzeciwko dworca, skąd jeżdżą autobusy i marszrutki na dworzec autobusowy (wszystkie przejeżdżają przez centrum). Część autobusów dalekobieżnych zatrzymuje się przy dworcu kolejowym, ale nie należy na to liczyć.

Niżny Nowogród ma połączenia głównie z Moskwą (ok. 6 dziennie; ok. 9 godz.; 300 RUB), Kazaniem (12 godz.; ok. 400 RUB), Samarą, Saratowem, Sarańskiem, Ufą, Uljanowskiem, Włodzimierzem, Jarosławiem, Kostromą, Iwanowem, Czeboksarami i wieloma innymi.

Statek. Z przystani rzecznej na Wołdze (tel. +7 8312 303666) można się wybrać na rejs po tej słynnej rzece, nawet do Astrachania, jak również dowiedzieć się o kursach do Moskwy lub Petersburga. Warto popłynąć rzeką do którejś z miejscowości podmiejskich, szczególnie do Makariewa (codziennie 2 rejsy, rano i ok. 15:00, powrotne ok. 12:00 bądź wieczorem; ok. 3 godz.; ok. 160 RUB).

Komunikacja miejska. W Niżnym Nowogrodzie działa metro, choć wielu może w ogóle nie zauważyć jego istnienia, gdyż kursuje ono tylko od odleglejszych dzielnic do dworca kolejowego i nie przekracza rzeki Oki, a wszak po jej drugiej stronie znajdują się wszystkie najważniejsze zabytki i centrum.

Noclegi

Hotel Centralnyj**, Aleksandrowskij Sad, NiżegorodskajaCentralnajaBieriegStriginoWołżskij Otkos.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

Gastronomia

Bizon, nabierieżnaja Niżewołżskaja 21, tel. +7 8312 3016002; codziennie od 11:00-23:00. Bardzo dobra restauracja nad brzegiem Wołgi, z drewnianym wystrojem i ogromnym wyborem piw. Jedzenie bardzo szybko podawane. Ogólna atmosfera bardzo przyjemna. Średnie ceny ok. 600-700 RUB za porządny obiad.

Robinson, nabierieżnaja Griebnogo kanała 108, tel. +7 8312 313062; codz. 12:00-24:00. Bardzo duża restauracja na brzegi Wołgi, z czterema zupełnie różnymi salami. Miła i szybka obsługa, dania naprawdę dobre, ale i drogie, główne od 350 RUB. Duży plus za widok na Wołgę.

Zołotaja gildia, nabierieżnaja Wierchniewołżskaja 5, tel. +7 8312 367781; codz. 10:00-24:00. Elegancka restauracja w centrum miasta, z ciekawym wystrojem przypominającym nieco mieszkanie kupieckie. Kuchnia rosyjsko-europejska, dania główne ok 350 TUB.

Burłackaja słoboda, Gieorgijewskij sjezd, tel. +7 8312 361907; codz. 11:00-22:00. Popularna restauracja, doskonała ucha - zupa rybna, duży wybór dań rybnych, chociaż zdarzają się też potrawy trochę niedogotowane (szczególnie wołowina). Dania główne od 250 RUB.

Bierłoga, ul. Bolszaja Pokrowskaja 15; codz. 10:00-24:00. Jedna z najlepszych kawiarni w centrum, duży wybór kaw i herbat, przyjemna atmosfera. Trochę drogo, bo miejsce popularne. 

Rozrywki

W Niżnym Nowogrodzie najważniejszy teatr to bez wątpienia Akademicki Teatr Dramatyczny im. Gorkiego, ul. Bolszaja Pokrowskaja 13, tel. +7 8312 185211, www.drama.nnov.ru. Teatr znajduje się w samym centrum miasta w pięknym budynku. Drugim najsławniejszym jest Teatr Opery i Baletu im. Puszkina, ul. Bielinskogo 59, tel. +7 8312 351640. Również jeden z najładniejszych gmachów miasta. Spektakle w obu teatrach odbywają się prawie codziennie, kosztują około 100-150 RUB.

Miłośnikom muzyki klasycznej z pewnością przypadnie do gustu Kremlowska Sala Koncertowa, gdzie odbywają się najważniejsze w mieście koncerty. Sala mieści się w samym sercu kremla, obok soboru Archanioła Michała.

Kluby nocne

Progress, ul. Połtawskaja 3/1, tel. +7 8312 787611. Dojazd tramwajem nr. 2, marszrutkami 17, 30, 123, 178, 62; czynny całą dobę.

Hollywood, kinotieatr Mir, tel. +7 8312 957124; codz. 10:00-7:00.

Mega, nabierieżnaja Niżewołżskaja 23; codz. 12:00-6:00; kobiety 100 RUB, mężczyźni 150 RUB.