Moskwa - Informacja turystyczna

MOSKWA

Komunikacja

Samolot. Moskwa ma aż 5 lotnisk: Bykowo, Domodiedowo, Szermietiewo 1 i Szermietiewo 2, Wnukowo, ale najważniejsze z nich to Szermietiewo i Domodiedowo. Podobnie jak na całym świecie, przed odlotem należy być przynajmniej 1,5 godziny, a najlepiej 2 godziny wcześniej. Kontrola celna przy przylotach i wylotach z Rosji strasznie się ślimaczy i to też trzeba wziąć pod uwagę. Pomimo określonej opinii, na rosyjskich lotniskach coraz rzadziej dochodzi do kradzieży bądź zgubienia bagażu. Nadal natomiast panuje charakterystyczny dla Rosji chaos informacyjny. Bilety można kupować na samych lotniskach, ale także w bardzo licznych punktach sprzedaży biletów lotniczych w centrum miasta.

Najważniejsze lotniska

Szermietiewo 1 i 2 (tel. 2326565). Lotnisko nr 1 obsługuje loty krajowe, nr 2 loty międzynarodowe. Z Szermietiewa można dostać się do Petersburga i całej północnej części Rosji, krajów bałtyckich, republik kaukaskich, Ukrainy oraz zdecydowanej większości największych miast europejskich i azjatyckich (Delhi, Bombaj, Bangkok, Pekin, Szanghaj, Tokio i wiele innych). Dojazd: z stacji metra Riecznoj wokzał kursują liczne autobusy (np. 851) i jeszcze liczniejsze marszrutki, podróż trwa, zakładając brak korków, około 40 minut do godziny. Autobusy i marszrutki najpierw podjeżdżają pod Szermietiewo 1, a następnie kierują się do 2. Przejazd kosztuje od 12 rubli za bilet (tyle samo za bagaż) w autobusie do około 20 rubli w marszrutce. Przed stacją metra stoją liczni taksówkarze i naganiacze, zazwyczaj już przy drzwiach wyjściowych – nie należy dać się nabrać na ich zapewnienia, że brak innego transportu.

Domodiedowo (tel. 9336666). Obsługuje loty zarówno krajowe i zagraniczne, do państw Azji Centralnej. Poza tym przylatują tu prawie wszystkie samoloty za wschodniej części kraju, Syberii, Dalekiego Wschodu, a także Powłoża oraz Uralu. Dojazd: najprościej specjalnym pociągiem ekspresowym z Dworca Pawielieckiego (stacja metra Pawielieckaja), podróż trwa około 45 minut, kosztuje około 35 rubli. Można także podjechać na stację metra Domodiedowskaja  stamtąd marszrutką (około 40 min.; około 20 RUB).

Wnukowo (tel. 9419999). Lotnisko numer 3, a zdaniem niektórych numer 2 w Moskwie, obsługuje głównie kierunki południowe: Ukrainę, Mołdawię, rosyjski Kaukaz i republiki zakaukaskie, a także Kaliningrad. Dojazd: z stacji metra Jugo-zapadnaja marszrutką (około 30 min.; około 20 RUB).

Bykowo (tel. 5584738). Najbardziej prowincjonalne z lotnisk stolicy, loty w zasadzie dla turysty nieprzydatne, głównie do podmoskiewskich miast, takich jak Penza, Kaługa lub Rizań. Dojazd: elektryczką z Dworca Kazańskiego.

Pociąg

Pociąg nadal pozostaje głównym środkiem komunikacji do Moskwy; Rosja posiada najdłuższy na świecie system dróg kolejowych, a jego serce stanowi Moskwa, w której krzyżują się prawie wszystkie najważniejsze linie. Rosja ma kolejowe połączenie z większością swoich sąsiadów, z wieloma krajami Europy i Azji. Jednak system dworców w Moskwie jest dość skomplikowany, głównie ze względu na ich dość dużą liczbę, co nie zmienia faktu, że po pierwszym szoku orientacja nie stanowi już problemu. Każdy dworzec odpowiada innemu kierunkowi, a przy wszystkich znajduje się stacja metra, co czyni komunikacje prostszą. Na każdym dworcu funkcjonuje osobny dział lub segment przeznaczony dla pociągów podmiejskich (elektryczek), w których są ich kasy, poczekalnie i perony. Pociągi podmiejskie kursują zazwyczaj tylko za dnia, choć zdarzają się – rzadko – także jeżdżące w nocy. Bilety można kupić na dowolnym dworcu, to znaczy, że nie trzeba ich nabywać na tym samym dworcu, z którego się odjeżdża; bilety da się również kupić w kasach rozrzuconych po całym mieście.

Podział dworców

Dworzec Kijowski (pł. Kijewskogo wokzała, stacja metra Kijewska). Uznawany za największy i najważniejszy dworzec Moskwy, obsługujący głównie bardzo liczne połączenia z Ukrainą (Kijów, Lwów, Odessa, Krym, Charków i inne), południową Rosją (kierunek na Kijów: Briański i okolice), Mołdawią (Kiszyniów, Naddniestrze – w zależności od sytuacji politycznej), a także, choć znacznie rzadziej na Słowację, do Czech, na Węgry, do Rumunii, Bułgarii, a nawet na Bałkany albo do Włoch. Podmiejskie pociągi kursują do południowych miejscowości pod Moskwą, np. Kaługi.

Dworzec Leningradzki (pł. Komsomolskaja, stacja metra Komsomolskaja). Dworzec obsługujący głównie połączenia z Petersburgiem, jeden z pierwszych w Rosji, zlokalizowany na tłocznym placu Komsomolskim (zwany też Trioch Wokzałow, czyli Trzech Dworców). Oprócz Petersburga składy jeżdżą do pozostałych miast północno-zachodniej Rosji: Tweru, Nowogrodu, Pskowa, Wyborga oraz Murmańska. Międzynarodowe pociągi kursują do Helsinek i Tallina. Pociągi podmiejskie docierają głównie do Tweru i Klina.

Dworzec Kazański (pł. Komsomolskaja, stacja metra Komsomolskaja). Jeden z najładniejszych dworców w Rosji obsługuje połączenia na wschód europejskiej części kraju, ale nie dalej niż do Ufy lub Kazania. Kursują także składy na południe do Nowosybirska, Saratowa, Uljanowska, Rostowa nad Donem, a nawet do Azji Centralnej. Poza tym niedaleko od Moskwy: Niżny Nowogród, Włodzimierz, Iżewsk, Riazań, Penza. Podmiejskie elektryczki docierają do Gżelu, Kołomny i Riazania.

Dworzec Jarosławski (pł. Komsomolskaja, stacja metra Komsomolskaja). Najważniejszy dworzec obsługujący wschód kraju, Syberię i Daleki wschód. Stąd rozpoczynają bieg pociągi Kolei Transsyberyjskiej. Poza tym pociągi jeżdżą głównie do Jarosławia (stąd nazwa) oraz – rzadziej – Niżnego Nowogrodu, Włodzimierza, Kostromy, Wołogdy, Permu, jak również na Daleką Północ, do Archangielska, Workuty. Składy międzynarodowe kursują do Chin (Harbin, Pekin), Mongolii (Ułan Bator, Suche Bator) i Korei Północnej. Podmiejskie wyruszają do: Ambramcewa, Chatkowa i Siergijewa Posadu.

Dworzec Kurski (pł. Kurskogo Wokzała, stacja metra Kurskaja). Nieśmiertelny dzięki powieści Moskwa-Pietuszki dworzec nadal robi przygnębiające wrażenie, choć nie tak jak za czasów Wieniczki (który ma tutaj swój pomnik): uznawany, słusznie, za najbardziej niebezpieczny dworzec Moskwy, Kurski łączy stolicę z południem kraju: Kurskiem, Orłem, Krasnodarem, Soczi (w nazwach jako Adler), ale także z Kaukazem i Zakaukaziem (częste odwołania pociągów) oraz ze wschodnią Ukrainą (Donieck, Ługańsk). Poza tym pociągi jeżdżą głównie do Włodzimierza, Niżnego Nowogrou (tutaj jako Gorki) i Permu. Elektryczki kursują do Włodzimierza (tu można z przesiadką na kolej elektryczkę dojechać do Niżnego Nowogrodu), Tuły, Czechowa, a przede wszystkim: Pietuszek!

Dworzec Białoruski (pł. Twierskaja zastawa, stacja merta Biełorusskaja). Jak sama nazwa wskazuje, odjeżdżają stąd głównie pociągi na Białoruś: do Mińska, Brześcia, Grodna i innych miast, ale także na zachód Rosji: do Smoleńska, Kaliningradu, jak również do krajów bałtyckich, Litwy i – co ważne – Polski (Warszawa). Kursują również składy do Niemiec, Czech, a nawet Brukseli. Elektryczki odjeżdżają do: Borodina, Możajska i innych.

Dworzec Pawielecki (pł. Pawieleckaja, stacja metra Pawieleckaja). Dworzec obsługujący głównie Powołże, szczególnie Astrachań, ale także Wołgograd, Saratów oraz Samarę. Oprócz tego: Tambow, Woroneż, Lipieck, Jelec i inne. Elektryczki jeżdżą do Leninskogo.

Dworzec Ryski (pł. Riżskaja, stacja metra Riżskaja). Dworzec, zgodnie z nazwą, obsługuje pociągi do krajów bałtyckich, głównie na Łotwę (Ryga, Dynaburg). Jeden z najcichszych w całej Moskwie. Pociągi podmiejskie kursują do Nowej Jerozolimy.

Dworzec Sawiełowski (pł. Sawiełowskogo wokzała, stacja metra Sawiełowskogo). Najmniejszy moskiewski dworzec, obsługuje składy jadące w rejon Zbiornika Rubińskiego: do Czieriepowca, a także do Wołogdy i Kostromy.

Autobus

Głównym dworcem autobusowym Moskwy jest Szczołkowski (stacja metra Szczołkowskaja), z którego odjeżdżają najważniejsze autobusy dalekobieżne. Z autobusami, podobnie jak z pociągami, są te same problemy – kolejki do kas i brak wolnych miejsc, dlatego bilety lepiej kupować wcześniej.

Chcąc dotrzeć do relatywnie bliskich od Moskwy miast, takich jak np. Włodzimierz, łatwiej niż na dworzec autobusowy udać się na kolejowy ( w tym wypadku Kurski), spod którego odjeżdżają częste autobusy do tych samych miejscowości co pociągi. Najczęściej stoją one pod dworcem, a jeśli ich nie widać, wystarczy pokręcić się wokół kierowcy tych autobusów i zachęcają do wybrania ich środków komunikacji. Bilety na autobusy są droższe niż kolejowe płackartne o jakąś 1/3 ceny, a czasem nawet o połowę. Autobusy często także odjeżdżają i dojeżdżają do określonych stacji metra, więc nie trzeba zawsze jeździć na główny dworzec – im  do niego dalej, tym kierowcy są bardziej skłonni do brania dodatkowych pasażerów, nawet jeśli jest tłok (tylko nie należy żądać biletu).

Statek

Statkiem z Moskwy można się dostać głównie w dwóch kierunkach: na południe, Wołgą w stronę Powołża (docelowo do Astrachania, m.in. przez Uglicz, Jarosław, Kostromę, Niżny Nowogród, Kazań, Uljanowsk, Samarę, Saratów i Wołgograd), ale tylko od początku czerwca do połowy września, oraz na północ, do Petersburga przez Kanał Moskiewski, Wołgę, Zbiornik Rybiński, Kanał Wołżańsko-Bałtycki, Jeziora Onega, Swir i Ładoga oraz Newę. Obie trasy w zależności od postojów trwają od tygodnia do dwóch. Port rzeczny, z którego się odpływa, nazywa się Północny (tel. 4597476) i znajduje się kawałek od stacji metra Riecznoj wokzał (trzeba przejść pod dużą autostradą – Leningradskim szosse – i przez park). Rozkłady są wywieszone. Znacznie taniej będzie kupić bilet w dowolnym następnym po Moskwie porcie, nawet jeśli jest to tylko jedno miasto dalej – bo za odpływanie ze stolicy płaci się znacznie więcej.

Komunikacja miejska

Metro

Moskiewskie metro to prawdziwa legenda i atrakcja sama w sobie, ponoć jest największe na świecie, a na pewno najciekawsze – żadne inne nie uchodzi za działo sztuki (socrealistycznej). Oglądanie metra stanowi jeden z obowiązkowych punktów programu zwiedzania Moskwy, jednak metro to przede wszystkim gigantyczna instytucja, bez której miasto nie mogłoby w żaden sposób funkcjonować. Co roku dobudowuje się 1 lub 2 stacje bądź odnawia stare, co chwilę trwają prace konserwacyjne ruchomych schodów, zmieniają się bramki przy wejściach. Nie zmienia się tylko jedno – gigantyczny tłok, szczególnie w godzinach szczytu (należy bardzo uważać na kieszonkowców).

Metro jest niezwykle sprawne: pomimo chmary ludzi da się wejść bez problemów, każda stacja jest bardzo dobrze oznaczona, choć gdy się z metra korzysta po raz pierwszy, ma się uczucie, że to pandemonium. Pociągi przyjeżdżają co minutę lub dwie i przemieszczają się dość szybko.

Biletami na metro są namagnetyzowane karty, które wkłada się do bramek przy wejściu. Można kupić bilety na jeden, dwa, cztery, pięć, dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt przejazdów, a także miesięczny, kwartalny oraz roczny. Przy biletach dłuższych niż 50 przejazdów należy mieć zdjęcia i jakiś dowód tożsamości, gdyż zostaje wydana karta elektroniczna.

W metrze obowiązuje kilka zasad zachowania się, przede wszystkim na ruchomych schodach trzeba stać z prawej strony, a nie z obu, aby umożliwić innym szybsze wchodzenie i schodzenie z lewej – dość konsekwentnie się to egzekwuje, w przeciwieństwie do nakazów, upomnień i napisów żądających ustępowania miejsca w wagonach ludziom starszym, inwalidom i matkom z dziećmi.

Ważną rolę pełnią także same stacje metra, każda jest swoistym punktem cywilizacyjnym, od którego się odmierza resztę – wokół niej koncentruje się handel (mnóstwo sklepów, butików i kiosków), jak również kantory, banki oraz transport publiczny. Położenie danych obiektów wyznacza się przede wszystkim poprzez odniesienie do stacji metra.

Autobusy, tramwaje i trolejbusy

Od 2005 roku w Moskwie stosuje się znany na Zachodzie i stamtąd przyjęty zwyczaj wchodzenia do autobusu tylko przez drzwi przednie i wkładania biletu do elektronicznej bramki. Sprawiło to, że kolejki i tłok przed autobusami wielokrotnie się zwiększył, a na gapę ludzie i tak jeżdżą, bo korzystając z tłoku, wchodzą pod bramkami albo we dwójkę na jeden bilet. Tym niemniej reformę wprowadzono (choć jeszcze nie wszędzie dotarła) i teraz należy albo kupić bilet w kiosku za ok. 25 RUB albo u kierowcy, co kosztuje ok. 28 RUB plus stres i presja tłumu czekającego na wejście. Bilet jest jeden, zarówno na autobusy, tramwaje, jak i trolejbusy. Kara za jazdę bez biletu wynosi  ok. 100 RUB.

Taksówki

Po Moskwie jeżdżą dwa rodzaje taksówek: oficjalne i każdy samochód, który zechce się zatrzymać. Z oficjalnymi jest jak u nas: są połączone w firmy, można je zamówić telefonicznie bądź przez Centralne Biuro Zamawiania Taksówek, tel. 9270000. Taksometry służą tylko do ozdoby, cenę należy ustalić przed jazdą. Najdrożej płaci się za przejazd do lub z lotnisk, dworców, znanych hoteli, restauracji i nocnych klubów.

Nieoficjalne taksówki, tzw. czastniki (czyli ludzie, którzy wyjeżdżają na miasto w nadziei, że kogoś podwiozą) stanowią konkurencję dla taksówek oficjalnych, chociaż ich ceny niewiele się różnią i tu także trzeba się zawsze targować. Przeważnie jest ich sporo (można więc porównać ofertę) przed dworcami i innymi punktami o dużym skupieniu ludzi.

Zarówno w przypadku oficjalnych, jak i nieoficjalnych taksówek, dla obcokrajowców obowiązują znacznie wyższe ceny, dlatego zawsze należy je negocjować.

Noclegi

Panuje powszechna – i w pewnym sensie słuszna – opinia, że Moskwa, jeśli chodzi o noclegi, jest bardzo droga oraz że nie ma w niej tanich miejsc noclegowych. Na pierwszy rzut oka sytuacja rzeczywiście tak się przedstawia (a na pewno tak było do niedawna), jednak przy odrobinie determinacji można znaleźć nocleg za około 500 rubli, najczęściej w starym, obdrapanym, radzieckim hotelu. Właśnie w tym tkwi największy problem – ceny nie są adekwatne do jakości usług, ale prawidłowość ta dotyczy całego kraju. Nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem noclegu w najdroższych hotelach, trochę trudniej bywa w tych średnich, bo jest ich stosunkowo najmniej i dlatego najtrudniej spać w godziwych warunkach nie tracąc przy tym kupy pieniędzy. Kolejnym problemem jest brak wolnych miejsc w sezonie, co stanowi swego rodzaju plagę – stąd konieczność wcześniejszej rezerwacji miejsc. Do większości hoteli trzeba w tej sprawie zadzwonić (bądź przefaksować), gdyż elektroniczne formy komunikacji są jeszcze dość rzadko w użyciu.

Hotele - drogie

Moskwa pod względem standardu i luksusu najdroższych hoteli lokuje się w absolutnej światowej czołówce – nie brak tu niczego, w mieście swoje hotele mają przedstawiciele największych sieci, przez co poziom jest gwarantowany. Mając dużo pieniędzy i chcąc spać godziwie, w Moskwie Problemów się nie napotka.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

Ararat Park Hayat Hotel*****, Art. Hotel, Bałczug – Kempinski Hotel, Golden Apple Boutique Hotel,

Holiday Inn Hotel Liesnaja, Metropol, Renaissance Moscow Hotel, SAS Radisson – Sławianskaja Hotel****, Tatiana. 

Hotele – średnie ceny

Z hotelami o średnich cenach jest w Moskwie najtrudniej z powodu ich niewielkiej liczby, a do tego standardem zbliżają się one do najtańszych hoteli, za to cenami – do najdroższych. W większości wypadków średnie hotele to dawne najnowocześniejsze radzieckie noclegownie, które dziś usilnie potrzebują remontu. Ciekawostkę stanowi fakt, że większość z nich nosi nazwy różnych europejskich miast, często dlatego, iż należą bądź należały one do ambasad tych krajów.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

Mińsk***, Tbilisi, Arbat, Pallada, Ałtaj, Irbis, Kosmos, Budapieszt, Biełgrad, Wostok-Zapad, Ukraina.

Hotele – niskie ceny

Pomimo powszechnej opinii znaleźć tani nocleg w Moskwie nie tak trudno. Większość indywidualnych turystów wybiera hostele, jednak nie jest to wcale najbardziej ekonomiczny sposób nocowania w Moskwie, a już szczególnie dla polskiej kieszeni (ok. 25 USD za noc). Najtaniej wyjdzie nocowanie w odległych od centrum, podniszczonych hotelach bądź w ukrytych hotelikach ze specyficzną klientelą. Jeżeli to komuś nie przeszkadza, będzie mógł mógł spać w Moskwie naprawdę tanio.

Hostele

Napoleon hostel, Sweet Moscow hostel, Godzilla hostel, Yellow Blue Bus Hostel.

Hotele

Wostok, Akadiemiczeskaja, Kijewskaja, Aleksander Błok, Centralnaja, Biega, Centralnyj Dom Turista, Jużnyj, Uniwiersitietskaja, Turist, Tramp hostel, Bajkał, Izmajłowo

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

 

Gastronomia

Moskwa pod względem kulinarnym nie odbiega od innych najważniejszych stolic świata, można tu dostać wszystko. Ceny także sięgają światowego, nie rosyjskiego pułapu, pod tym względem najbardziej luksusowe restauracje mogą konkurować z Londynem lub Nowym Jorkiem. Jednak, nie dysponując ogromną sumą pieniędzy, da się dobrze zjeść dzięki bardzo popularnym „biznes lunchom”, czyli tak naprawdę porządnym obiadom, których ceny nie są zabójcze. Wiele restauracji oferuje też liczne zniżki do godzin popołudniowych (16:00 – 17:00). W Moskwie działa bardzo dużo wszelakich lokali typu fast food, najczęściej są to przydrożne budki, dlatego nie ma obawy, że ktoś zostanie głodny.

Restauracje Rosyjskie

Puszkin (Twierskoj Bulwar 26).Przez wielu uznawana za najlepszą restaurację w Moskwie, a nawet w całej Rosji. Obsługa i wystrój naśladują niezwykłą atmosferę pierwszych lat XX w. Za klasę się płaci, ceny tutaj są naprawdę wysokie, nawet jak na Moskwę, dania główne kosztują w okolicach 1 300 RUB.

Krasnaja Płoszczad’ (Krasnaja pł. 1). Restauracja na Placu Czerwonym, w tym samym budynku co Muzeum Archeologiczne, specjalizująca się w typowo rosyjskich potrawach, a także w starych przepisach odnalezionych w archiwach. Często rezerwacja jest koniecznością. Bardzo drogo, ale trudno się dziwić – bardziej w centrum być nie można. Dania główne: około 1 300 RUB.

Mu-Mu. Jedna z najsłynniejszych sieci restauracji w Moskwie, samoobsługowe lokale z charakterystyczną wiejską symboliką i dużymi krowami przed wejściem. Bardzo popularne, gdyż serwują najważniejsze dania kuchni rosyjskiej po przyzwoitych cenach. Przeciętny posiłek kosztuje około 120 RUB, dania główne około 250 RUB.

OGI (pomiędzy Teatralnym projezdom i ul. Nikolską). Restauracja mająca swe korzenie w czasach pierestrojki jako miejsce spotkań artystów. Dziś pozostała z tego okresu głównie stylizacja, więc rządzi zasada, że ma być tanio, prosto i z artystyczną nutą: osobliwy wystrój, ceglane ściany, prosta dekoracja. W towarzystwie najdroższych sklepów typu Versace można naprawdę docenić tutejsze ceny. Dania główne od około 260 RUB.

Jołki-pałki. Sieć restauracji przypominających trochę polskie Chłopskie Jadło, stylizowanych – dość kiczowato – na wiejskie chaty, z tradycyjnymi potrawami kuchni ludowej. Do tego przygrywa folkowa muzyka. Dania nawet nie najdroższe: główne od 150 RUB.

Arbatskij kabaczok (ul. Arbat 25). Restauracja na Arbacie, specjalizująca się w kuchni rosyjskiej i europejskiej. Wystrój niczym się specjalnie nie wyróżnia, za to dania są naprawdę smaczne, a obsługa miła i przyjazna. W menu dominują dania mięsne i rybne. Dania główne od 600-800 RUB.

Na mielnice (Twierskoj 6-toj pr.7). W tej restauracji, którą trochę trudno znaleźć, króluje kuchnia rosyjska, z tradycyjnie sporą ilością dań mącznych i postnych. Szczególnie godne polecenia są tutejsze potrawy rybne. Dosyć drogo: dania główne ok. 1 300–1 400 RUB.

Lewsza (ul. Balszaja Dmitrrowka 2). Kolejna doskonała restauracja z tradycyjną kuchnią i tradycyjnymi, moskiewskimi cenami. Bardzo dobrze ulokowana na jednej z najcichszych i najelegantszych ulic w centrum. Szkoda, że w menu tak mało dań mięsnych, przeważają wegetariańskie. Dania główne od 500-600 RUB.

Istorja (ul. Puszecznaja 4). Przyjena, ładnie urządzona restauracja w samym centrum, gdzie warto skorzystać z licznych promocji i zamówić, np. lunch, który się od zwykłego obiadu nie różni, a kosztuje znacznie mniej (ok. 260 RUB). W menu przeważają typowe dania kuchni rosyjskiej plus kilka najbardziej podstawowych europejskich. Dania główne od 500-700 RUB.

Restauracje Europejskie

Fidelo (ul. Bolszaja Bronnaja 27/4). Jedna z najlepszych w Moskwie włoskich restauracji, znajdująca się w okolicach Patriarszych Prudow. Wnętrze jest bardzo umiejętnie zaprojektowane i stonowane, restauracja specjalizuje się w kuchni toskańskiej, której główną cechą jest spora ilość mięsa w potrawach. Do tego duży wybór pizz i past. W dni robocze do godz. 17:00 zniżka 20% na każda potrawę. Dania główne 550-700 RUB.

Cafe des Artistes (Kamiergierskij pierieułok 5/6). Słynna restauracja francuska istniejąca od końca XIX w. Obecnie restauracja należy do Szwajcarów, którzy dbają o jej reputację. Dania są podawane z gracją i dystynkcją, nad wszystkim króluje atmosfera wysublimowana. Ceny wysokie, za główne potrawy płaci się od 1 600 RUB.

Skandinawia (Małyj Pałaszewskij pierieułok). Szwedzka restauracja chwaląca się, że jest najlepszym skandynawskim lokalem w Moskwie. Specjalnością restauracji są steki, przygotowywane na środku sali, na grillu. Restauracja do tanich nie należy, ale za jakość się płaci. Dania główne od 700 RUB.

Szatior (Czistoprudnyj bilwar 12). Restauracja na pierwszy rzut oka nie rzuca na kolana, choć zwracają uwagę bardzo grzeczni kelnerzy ubrani w marynarskie stroje. W menu przeważają podstawowe dania europejskie: steki, wieprzowina, trochę sałatek. Dania główne od 600 RUB.

Restauracje Egzotyczne

Uzbiekistan (ul. Nieglinnaja 29). Jedna z najciekawszych restauracji w Moskwie, z niezwykłym wnętrzem, sympatyczną obsługą, doskonałymi, niecodziennymi potrawami od szefa kuchni z Taszkientu, ale nie tylko: warto spróbować również potraw azerbejdżańskich, chińskich lub arabskich. Porcje są naprawdę pokaźne i wystarczy zamówić połowę dań, by się najeść do syta. Baranina jest tu najlepsza w Moskwie. Trzeba koniecznie odwiedzić! Dania główne 700-1 200 RUB.

Biełoje sołnce pustyni (ul. Nieglinnaja 29). Restauracja również związana z Uzbekistanem, na co wskazuje tytuł nawiązujący do kultowego radzieckiego filmu (tzw. easternu), którego akcja się tam rozgrywa. Wnętrze zaprojektowano tak, by każdym detalem nawiązać do akcji filmu. Kuchnia jest tu środkowoazjatycka, z elementami rosyjskiej. Dania główne od 700-1 000 RUB.

Kawkazskaja plennica (pr. Mira 36) Kolejna restauracja nawiązująca tytułem do innego kultowego filmu, tym razem dziejącego się w Gruzji, z którego wiele powiedzonek, a nawet toastów weszło do języka potocznego. Również ta restauracja jest przepełniona aluzjami do filmu i Kaukazu – obrazy gór, małe fontanny, kapelusze i zwierzęta mają przybliżyć niezwykły urok Kaukazu. Dania do najtańszych nie należą, średnio kosztują około 1 300 RUB, ale od 12:00 do 16:00 obowiązuje 30% zniżki na każdą potrawę.

Nojew Kowczeg (Małyj Iwanowskij Pierieułok 9). Bardzo dobra ormiańska restauracja w centrum, udekorowana z klasą i ładnie nawiązująca do Armenii. Dużo dań z baraniny, sporo mlecznych – warto skosztować słynny kefir Tan. Dania główne od 600 RUB

Płanieta Sushi. Najpopularniejsza i największa sieć niezwykle uczęszczanych sushi-barów w Moskwie. Można tu tanio zjeść najlepsze japońskie potrawy, przede wszystkim, rzecz jasna, sushi. Dekoracja jest współczesna z lekkim podkreśleniem japońskości. Dania główne od 250 do 500 RUB.

Seiji (pr. Komsomolski 5/2). Jedna z najlepszych restauracji japońskich w Moskwie, dokładne przeciwieństwo poprzedniczki: elitarna, z wysublimowanymi potrawami i drogimi cenami. Sushi i sushimi są wybierane z najrzadszych ryb, kucharze starają się maksymalnie trzymać się japońskiej tradycji i sprowadzają specjalnie z Japonii odpowiednie przyprawy. Restauracja jest bardzo ładnie udekorowana, w sposób nawiązujący do tradycji Japonii. Potrawy są małe i naprawdę można być zdziwionym, kiedy za 1 400 RUB dostanie się miskę ryżu, trochę owoców morza i ledwo dogotowaną rybę, ale trzeba wiedzieć, że to jest właśnie najbardziej japońskie…

Dao (Tao)  - ul. 2-ja Briestskaja 37/1. Najciekawsza chińska restauracja w Moskwie, ze wspaniałym, zdumiewającym wnętrzem udekorowanym na tradycyjny, bogaty chiński dom. Wszystko jest tu pięknie wystylizowane na dawne, cesarskie czasy. Specjalizuje się w kuchni mandżurskiej oraz kantońskiej. Dania główne po całkiem przystępnych cenach od 450 RUB. Godna polecenia.

Tandoor (ul. Twierskaja 31). Bez wątpienia najlepsza restauracja indyjska w Moskwie, ładnie udekorowana, z miłą obsługą. Potrawy kuchni indyjskiej smakują prawie tak dobrze, jak w Indiach, szczególnie kurczak masala. Restauracja mieści się przy Sali Koncertowej im. Czajkowskiego. Dania główne od 400 do 700 RUB.

Jagannath (ul. Kuznieckij Most 11). Najbardziej znana wegetariańska restauracja w Moskwie, ze sporą ilością orientacyjnych potraw, głównie z Indii, Chin i Japonii. Do tego wieczorami odbywają się koncerty muzyki na żywo. Popularne miejsce, głównie ze względu na ceny: dania główne około 350 RUB.

Rozrywki

Moskwa to kulturalna stolica kraju, a co za tym idzie, jej oferta rozrywkowa jest bardzo szeroka: od najwyższej próby teatrów, baletów oraz oper, poprzez liczne koncerty muzyki poważnej, do muzyki młodzieżowej. Jeżeli chodzi o tę ostatnią i związane z nią życie nocne, to na początku lat 90 XX w. Moskwa przeżyła ogromny rozkwit wszelakich klubów nocnych, barów i pubów. Do tej pory życie nocne stolicy uważa się za legendarne.

Teatr

Moskwa to miejsce narodzin słynnej na cały świat metody Stanisławskiego, która i dziś można podziwiać, wybierając się do sławnego MchAT-u. Jednak poza MchAT-em w stolicy Rosji jest również wiele, wiele innych teatrów, których spektakle warto obejrzeć.

Moskiewski Teatr Artystyczny im. Czechowa (Kamiergierskij pier. 3). Słynny MchAT to najbardziej znany moskiewski teatr. Tu odbywały się najważniejsze premiery Czechowa, tu powstała metoda Stanisławskiego: żywa legenda, nic więcej dodawać nie trzeba. 

Akademicki Teatr im. Wachtangowa (ul. Arbat 26). Ongiś jedna ze scen MchAT-u, dziś osobny teatr nazwany na cześć Eugeniusza Wachtangowa – słynnego, przedwcześnie zmarłego nowatorskiego twórcy tego teatru.

Moskiewski Teatr Sowriemiennik (pr. 6-toj Czistoprudnyj 19/1). Głównie sztuki współczesne, najnowszych autorow.

Teatr na Tagance (ul. Ziemlianoj wał 76/21). Słynny z czasów ZSRR teatr, w którym występował Włodzimierz Wysocki. Dziś pozostało jeszcze trochę z ducha tego okresu.

Moskiewski Teatr Akademicki im. Majakowskiego (ul. Balszaja Nikitskaja 19). Mieszany repertuar, trochę klasyki, trochę współczesności. Cieszy się dobrą opinią.

Moskiewski Międzynarodowy Dom Muzyki (Kosmodamianskaja nabierieżnaja 52/8). Największa scena koncertowa Rosji, odbywa się na niej wiele ważnych imprez.

Sala Koncertowa im. Czajkowskiego (Triumfalnaja pł. 4/31). Do czasu wydobywania Domu Muzyki była to największa sala koncertowa na terenie byłego ZSRR. Obecnie przemiennie z Domem Muzyki gości najważniejsze imprezy muzyczne w kraju.

Konserwatorium Moskiewskie im. Czajkowskiego (ul. Bolszaja Nikitskaja 13). Słynna szkoła muzyczna, w której odbywają się częste koncerty, podzielona na dwie sale, Wielką i Małą.

Teatr Balszoj (Tieatralnaja pł. 1). Najsłynniejszy teatr Rosji, gdzie są pokazywane znane na cały świat balety, choć pod względem poziomu artystycznego słabsze niż w Maryjskim Teatrze w Petersburgu, to chyba jednak sławniejsze. Ceny na spektakle są astronomiczne: średnia to około 2 000 RUB.

Moskiewski Teatr Gielikon-Opera (ul. Balszaja Nikitskaja 19). Dobre miejsce, by obejrzeć w miarę naturalną rosyjską operę, niewystawianą dla obcokrajowców i w przystępnej dla zwykłego człowieka cenie.

Teatr Muzyczny im. Niemirowicza-Danczenki i Stanisławskiego (ul. Balszaja Dmitrowska). Teatr prezentujący wysoki poziom artystyczny, zarówno operowy, jak i baletowy, jest godny polecenia, gdyż dobrze zachowuje najbardziej narodowe tradycje.

Akademicki Teatr Moskiewska Operetka (ul. Bolszaja Dmitrowska 6). Najlepsze miejsce na obejrzenie operetki w stolicy.

Akademicki Teatr Baletu Klasycznego (ul. Skakowaja 3). Jeden z najnowszych teatrów prezentujących balet, dość daleko od centrum. Jest bardzo ciekawym przykładem nurtów i braku skomercjalizowania.

Bary i kluby nocne

Krużka. Jedna z najbardziej znanych (i tanich) sieci barów i pubów w Moskwie. Warto skosztować naprawdę niedrogiego i wcale nie tak złego piwa firmowego – krużka (około 50 RUB) oraz innych równie tanich. Minusem są tłumy gości.

Lisja Nora. Popularny pub w stylu niemieckim, przypominający trochę bunkier. Duży wybór piw rosyjskich (najtańsze od 60 RUB), niemieckich, czeskich, irlandzkich. Jedyna negatywną cechą jest „dyskretna inteligencja” obsługi.

Gippopotam (ul. Mantulinskaja 5/1/6). Popularny klub, otwierany o 22:00, głównie z muzyką rythm and bluesową, czasem rockową bądź taneczną. Poza tym osobne dwie sale do tańca i pokaz striptizu o 2:30. Dużo obcokrajowców, ceny też pokaźne: za wstęp około 300 RUB, za piwo od 100 RUB.

Bar Wodka (ul. Lwa Tołstogo 18b). Jak sama nazwa wskazuje, lokal specjalizuje się w najsłynniejszym rosyjskim napoju, podawanym w stylu dalekim od Wieniczki Jerofiejewa. Dostępna są 22 rodzaje wódki, a do tego mnóstwo innych alkoholi – likierów, koktajli, drinków i czego dusza zapragnie. A jak zapragnie, to trzeba będzie zapłacić od około 90 RUB do nawet 260 RUB za kolejkę. Przeciętna cena waha się w okolicach 150 RUB. Do tego całkiem dobre jedzenie.

Liga (ul. Bolszaja Łubianka 24). W zasadzie jest to główne miejsce do oglądania meczów, ale znacznie bardziej prestiżowe niż można by się spodziewać – stoliki trzeba rezerwować wcześniej, a podczas meczów nie należy emocjonować się zbyt mocno. Klub znajduje się obok kawiarni Dyskretny urok burżuazji, co chyba trochę na niego podziałało. Piwa od 130 RUB, jedzenie od 250 RUB. Mimo wszystko – najbardziej znany klub, w którym można zobaczyć mecze.

Apielsin (ul. Małaja Gruzinskaja 15). Klub, w którym odbywa się bardzo dużo koncertów, w tym całkiem sporo zagranicznych, ale nie tylko – są także młode, zaczynające grupy. Cztery piętra, dwie sale koncertowe, kilka sal tanecznych, kręgielnia, sala bilardowa i inne. Mając to wszystko na uwadze, ceny nie najgorsze: piwo około 90 RUB, drinki od 130 RUB.

Trietij put’ (ul. Piatnickaja 4). Niezwykłe miejsce, elektroniczna, trochę psychodeliczna muzyka, towarzystwo w lepszym świecie, bardzo dużo dziwnych, zakręconych ludzi. Bez wątpienia warte odwiedzenia dla poznania klimatów a la „Generation P” Pielewina.

Suzy Wang bar (ul. Timura Frunze 11/34). Ciekawy klub będący jednocześnie minigalerią prezentującą orientalne spojrzenie na stolicę. Można tu zjeść kilka chińskich dań, napić się tamtejszych napojów i posiedzieć w jednym z najdłuższych barów w Moskwie.

Ogoniok (ul. Twierskaja 5). Jeden z bardziej modnych klubów miasta, w samym centrum. Dwupiętrowy budynek, z kilkoma barami, salą taneczną itd. Niestety miejsc i tak brakuje, zresztą przed wejściem jest kontrola gości, co tylko zwiększa popularność lokalu. Bardziej miejsce do siedzenia niż taneczne, dobrze dobrana muzyka. Piwa od 120-200 RUB.

Klub na Briestskoj (ul. 2-ja Briestskaja 6). Klub z dobrą muzyką, ładnie zaprojektowany i urządzony. Wśród gości bardzo osobliwa mieszanina wszelakich ekscentryków, dziwaków i zakręconych, pokojowo nastawionych ludzi. Odbywają się tu koncerty alternatywnej muzyki rockowej.

Alabama (ul. Stolesznikow pierieułok 7/2). Jeden z wielu klubów jazzowych w Moskwie, wnętrze imitujące lata 60 XX w. Dobre potrawy, niezłe drinki. Częste koncerty, głównie rosyjskich grup. Wstęp około 100 RUB.

Le Club (ul. Wierchniaja Radiszczewskaja 21). Znany klub założony przez słynnego rosyjskiego jazzmana, Igora Butowa, codziennie odbywają się w nim koncerty jazzowe grup rosyjskich i zachodnich. Wstęp około 150 RUB.

Piatyj okiean (ul. Marksistskaja 20/1). Jeden z najlepszych barów piwnicznych w stolicy, ogromny wybór różnych rodzajów złotego trunku podanych w bardzo przyjemnej atmosferze, przy grających na pianinie muzykach lub gitarzystach. Ogólnie – dla smakoszy piwa ze sporymi pieniędzmi. Ceny od 120 RUB za kufel.

Zakupy

Moskwa jako jedno z największych miast na świecie oferuje ogromny wybór dóbr konsumenckich na każdą kieszeń. Przywieźć stąd można dosłownie wszystko: od najdroższych, markowych ciuchów, po drobiazgi na każdą kieszeń. W centrum do największych i najsłynniejszych miejsc, skąd można „pójść z torbami”, należy pochodzący jeszcze z XIX w. i stojący na Placu Czerwonym GUM, dawniej symbol radzieckiej, dziś – kapitalistycznej Moskwy. W ogromnej liczbie sklepów, salonów i butików da się kupić w zasadzie wszystko, po znaczącej, rzecz jasna, cenie.

Jeszcze droższy i jeszcze bardziej luksusowy jest kompleks centrum handlowego Ochotnyj riad – prawdziwie podziemne miasto pod placem Maneżowym – istna Mekka dla nowobogackich.

Szukający bogactwa, luksusu i najbardziej markowych przedmiotów powinni się udać na Pietrowkę, gdzie znajduje się ekskluzywny Pietrowskij Pasaż z ogromem najbardziej markowych sklepów stolicy.

Mniej majętnym można polecić CUM, w którym wybór także jest przeogromny.

Nie wolno zapomnieć o dość charakterystycznym punkcie stolicy, jaką jest ulica Nowyj Arbat, ongiś symbol czasów breżniewowskich, dzisiaj – nowobogackiego bezguścia i blichtru. Znajduje się tam multum różnych sklepów, z których jednak chyba tylko Dom Knigi zasługuje na polecenie (choć jest bardzo drogi).

W zasadzie w Moskwie są dwa główne miejsca, gdzie da się nabyć pamiątki: pierwsza to cała ulica Arbat, zastawiona prawie zupełnie przez kramy i małe budki oferujące głównie matrioszki, wszelakie koszulki, czapki, flagi, medale, kubki i czego dusza zapragnie. Jednak drożej być już nie może, ceny są wywindowane ze względu na obcokrajowców, a sprzedawcy niechętnie się targują, choć tutaj to po prostu konieczność, gdyż wszystko jest o 1/3 lub nawet połowę droższe niż normalnie. Inna rzecz, że niektóre rzeczy dostanie się tylko na Arbacie.

Te same drobiazgi można też kupić na Wzgórzach Wróblowych, szczególnie na tarasie widokowym naprzeciwko gmachu Uniwersytetu Moskiewskiego. Tu obowiązują niższe ceny i panuje mniejszy ruch.

Jednak najlepszym miejscem – i tym drugim głównym – jest targ Izmaiłowski, zajmujący ogromną przestrzeń przy parku Izmaiłowskim. Targ to atrakcja sama w sobie: część z pamiątkami i suwenirami znajduje się w fenomenalnie kiczowatym, zbudowanym w latach 80 XX w. z drewna pseudostaroruskim grodzie. Tutaj można znaleźć bardzo wiele ciekawych pamiątek. Targ z pamiątkami jest czynny cały rok, ale poza sezonem świeci pustkami (z wyjątkiem weekendów). Za targiem rozciąga się jeszcze jedna atrakcja – prawdziwy, wschodni bazar, na którym Rosjanie stanowią zdecydowaną mniejszość, a większość to Chińczycy, Turkmeni, Uzbecy, Ormianie, Azerowie, Gruzini i wiele, wiele innych mniejszości z dawnych republik. To dobre miejsce, by poznać koloryt, ale także, by kupić, co się tylko zechce: koszule, kurtki, wszelakie materiały, sprzęt AGD, dziecięce zabawki, a nawet sztućce itd. Należy jednak uważać, gdyż bazar nie jest najbezpieczniejszym miejscem, szczególnie wieczorami.