Krasnojarsk - Informacja turystyczna

Po przejechaniu 4098 km (około 65 godzin od Moskwy) wjeżdżamy do Krasnojarska. Kilka kilometrów dalej będziemy mogli podziwiać potężny, niemalże kilometrowy most na Jeniseju oraz samą rzekę. Jenisej przepływa przez Kraj Krasnojarski. Rzeka ta ma długość 3 487 km i dorównuje niemalże najdłuższej rzece Europy – Wołdze. Płynie w swym dolnym biegu szeroką doliną sięgającą gdzieniegdzie nawet 20 km, ma liczne odgałęzienia. Jenisej posiada też liczne dopływy, jak np. Kan, Angara czy Abakan. Nad Jenisejem znajduje się wiele elektrowni.

Krasnojarsk, liczący około 930 tys. mieszkańców, położony jest malowniczo nad Jenisejem w pobliżu Sajanu Zachodniego i jest trzecim co do wielkości miastem Syberii. Jest to najbardziej centralnie położone miasto w Rosji – najbardziej oddalone od całej zewnętrznej granicy państwa.

Jeśli chcielibyśmy wybrać się w góry Sajany, to właśnie tutaj trzeba by przesiąść się na pociąg jadący do odległego stąd o 583 km Minusińska. Dobrym punktem wypadowym w Sajany Zachodnie jest oddalony o 22 km od Minusińska Abakan (12 godzin jazdy pociągiem z Krasnojarska). Oczywiście we wschodnie obszary Sajanów dostaniemy się też z Irkucka czy Sludianki (warto więc może podjechać jeszcze tych parę kilometrów).

Historia Krasnojarska rozpoczęła się w 1628 roku, kiedy to powstał front Krasnyj Jar, którego celem miała być kolonizacja Syberii. Szybki rozwój Krasnojarska nastąpił przede wszystkim w związku z budową Kolei Transsyberyjskiej. Do rewolucji w 1917 roku miasto stanowiło miejsce licznych zsyłek. Do niedawna było całkowicie zamknięte dla obcokrajowców ze względu na rozwinięty tutaj przemysł militarny i atomowy. Do dziś niektóre obszary poza miastem są niedostępne i podlegają szczególnej ochronie państwowej.

Dworzec kolejowy położony jest poza centrum miasta, w kierunku zachodnim, na prawym brzegu Jeniseju. Krasnojarsk jest stacją początkową rejsów Jenisejem w kierunku Morza Arktycznego oraz na południe – do autonomicznych republik Federacji Rosyjskiej Chakasji i Tuwy. Symbolem miasta jest malutka, położona na wzniesieniu kapliczka, widoczna z wielu miejsc w centrum miasta. Stanowi ona wspaniały punkt widokowy na miasto oraz dolinę Jeniseju. Z pewnością warto tu odwiedzić wystawę obrazów urodzonego w Krasnojarsku znanego rosyjskiego malarza, Wasilija Surikowa. Muzeum Surikowa znajduje się w domu artysty.

Jeżeli zatrzymamy się w Krasnojarsku na dłużej, warto wybrać się do znajdującej się w pobliżu miasta hydroelektrowni w Diwnogorsku z zaporą mierzącą ponad kilometr szerokości. Między Krasnojarskiem a Diwnogorskiem kursują autobusy i pociągi podmiejskie. Warto też zrobić całodniową wycieczkę do Parku Narodowego Stołby zajmującego obszar ok. 47 tys. ha na prawym brzegu Jeniseju. Dla turystów udostępniono około 1 400 ha tego wspaniałego rezerwatu założonego w 1925 roku. Park chroni ciekawe formacje – około 80 skał granitowych o czerwonawym odcieniu, mających do 100 m wysokości. Do parku dojechać można z miasta autobusem (trzeba wysiąść na końcowym przystanku o nazwie Turbaza Jenisej). Dworzec autobusowy położony jest w północnej części miasta.

Zwiedzanie

W tym na wskroś przemysłowym, choć dość zadbanym mieście zachowało się wiele zabytków. Warto zobaczyć przede wszystkim sobór Pokrowskij (ul. Surikowa 26) z lat 1785-1795, będący pięknym, choć typowym przykładem syberyjskiego baroku. Neogotycki kościół katolicki wzniesiony w latach 1910-1911 (ul. Diekabristow 20) jest pamiątką po polskich zesłańcach. Obecnie msze odbywają się pomiędzy koncertami (wierni dzielą swoją świątynię z filharmonią).

Symbolem miasta są dwa obiekty uwiecznione na banknocie 10-rublowym – zapora i czasownia. Krasnojarski stopień wodny na Jeniseju znajduje się na południe od miasta (obok Diwnogorska). Zbudowano go w latach 1955-71 wraz z betonową tamą o wysokości 124 m i długości 1 175 m. Kaplica-wieża (czasownia) jest pozostałością po starych obwarowaniach miasta. Wiedzie do niej prosta droga od memoriału Pobiedy na szczyt wzgórza Karaulnego.

Na nabrzeżu stoi przycumowany na stałe parowiec „Swiatoj Nikołaj” (czynny wt.-nd. 10:00-20:00), nazwany tak na cześć rejsu, jaki odbył na nim w 1891 roku następca tronu Mikołaj. Na pokładzie tego okrętu w 1897 roku na miejsce zsyłki został przywieziony Lenin.

Krasnojarsk to przede wszystkim muzea. Koniecznie należy zwiedzić ekspozycję muzeum krajoznawczego (ul. Dubrowinskogo 84). Charakterystyczny gmach w stylu pseudoegipskim z 1912 roku mieści w pięknych secesyjnych salach interesującą kolekcję pozwalającą uzmysłowić sobie dzieje i bogactwo przyrodnicze regionu. Najciekawsze są ekspozycje etnograficzne, opowiadające o licznych ludach zamieszkujących region, oraz archeologiczne z bogatą kolekcją pozostałości po dawnych mieszkańcach basenu Jeniseju. W sklepie przy muzeum jest duży wybór książek, map i pamiątek.

W mieście można znaleźć wiele nawiązań do osoby Wasylija I. Surikowa, malarza, który choć działał głównie w Moskwie i Petersburgu, jest uważany za tutejszego (stąd pochodził). Członek towarzystwa pieriedwiżników, malował monumentalne kompozycje historyczne z dziejów Rosji. Krasnojarskie Muzeum Sztuki im. Surikowa zostało rozmieszczone w trzech budynkach: ul. Pariżskoj Kommuny 20 – sztuka XVIII w. i początku XX w., pr. Mira 12 – sztuka współczesna, pr. im. Gaziety „Krasnojarskij raboczij” 68 – sztuka użytkowa. W miejscu urodzenia wspomnianego artysty również działa Muzeum W.I. Surikowa (ul Lenina 98). O wielkiej różnorodności regionu pod względem występowania kopalin i minerałów przypomina znakomite muzeum geologiczne (pr. Mira 37).

Rezerwat Stołby to teren porośnięty tajgą jodłową, chroniony od 1925 roku, który obejmuje południowo-zachodni skraj Sajanu Wschodniego. Jego osobliwością są granitowo-sjenitowe wulkaniczne ostańce skalne (dochodzące nawet do 100 m wysokości), wydzielone zresztą z rezerwatu jako park narodowy o powierzchni 1 400 ha. Najczęściej wycieczki do rezerwatu wyruszają na szlak o długości 10 km spod kawiarni Turist, 200 m na wschód od schroniska Jenisej. Przed kawiarnią Bobrowyj łog (na końcu ul. Sibirskiej) jest zlokalizowany wyciąg krzesełkowy na punkt widokowy Stołbów.

Komunikacja

Samolot. Krasnojarsk ma dwa lotniska, oddalone od siebie o około 3 km, a od miasta o prawie 50  km. By dostać się z lotniska do centrum należy pojechać autobusem nr 135, który kursuje co 30 min. Od 6:00 do 21:30 (ok. 30 min. jeśli nie ma korków).

Ważniejsze lotnisko, Jemieljaniwo zapewnia międzynarodowe połączenia z Taszkientem (1 na tydzień, ok. 200 USD) i z Niemcami (różne miasta, głównie Frankfurt). Wewnątrz rosyjskich lotów jest sporo, bo Krasnojarsk to ważny punkt komunikacyjny: kilka razy dziennie latają samoloty do Moskwy, kilka razy w tygodniu do Sankt Petersburga, Irkucka, Chabarowska, Jekaterynburga, Kyzyłu.

Mniejsze lotnisko o nazwie Czyriemszanka obsługuje połączenia tylko w kierunku północnym: do Chatyngi przez Norylsk i to rzadko, dla turysty jest więc raczej mało przydatne.

Pociąg. W Krasnojarsku działa kilka dworców (Główny, Jenisej, Studienczeskaja), ale dla podróżnych ważny jest tylko ten pierwszy, znajdujący się po tej samej stronie rzeki co centrum miasta.

Krasnojarsk to jedna z największych stacji Kolei Transsyberyjskiej – ma bardzo liczne połączenia z innymi ważnymi miastami: Irkuckiem (6-7 dziennie), Nowosybirskiem, Omskiem, Jekaterynburgiem. Poza tymi pociągami odchodzą do Siewierobajkalska, Lesosybirska, Abakanu Tomska.

Autobus. Dworzec autobusowy mieści się na ul. Aerowokzalnaja 22, ulokował się kawałek dalej od centrum, ale można do niego dojechać licznym transportem miejskim. Krasnojarsk ma połączenie głównie z miastami regionu: Abakanem (ok 9h), Szuszenskoje (ok. 10h), Sajanogorskiem ( 10h), Jenisiejskiem (ok. 7h).

Transport wodny. Z Krasnojarska można się wybrać statkiem w górę Jeniseju, do Dudinki, Igarki, Jenisiejska. Statki odpływają kilka razy na tydzień, trzeba pytać w informacji (tel.+007 3912 274446). Koszt, w zależności od trasy, wynosi od 1 000 do 3 000 RUB. Rejs trwa 4 dni w jedną stronę oraz 7 dni tam i z powrotem. Poza tym do Jenisiejska (co drugi dzień) i Diwnogorska (kilka na dzień) kursują wodoloty.

Komunikacja miejska. Ważnym autobusem jest 135, łączący lotniska, dworzec kolejowy i autobusowy. Przydaje się także trolejbus nr 7, jadący z dworca kolejowego do centrum, podobnie jak autobus nr 50. Głównymi przystankami w centrum są „Opera”, a także „Filharmonia”.

Noclegi

Hotel Gostinnyj Dwor**, Hotel Krasnojarsk***, Sibir****, Jachont, Kupieczeskij, Kruiz, Turist, Dom wypoczynkowy Drużba, Wizit, Oktriabrskaja, Biznes-centrum Reks.

Gastronomia

Afrodite, Pr. Mira 124, otwarte codziennie 12:00-24:00. Jedna z najdroższych restauracji w mieście, specjalizująca się w greckich daniach. Bardzo przyjemna „południowa” atmosfera. Bardzo drogo. Dania główne 100-500 RUB.

Laplandia, ul. Krasnoj Armii 28, otwarte codziennie od 12:00-21:00 Rodzinna restauracja znana w mieście głównie z pysznych lodów, ale nie tylko – można tu również dobrze zjeść, choć jest trochę drogo. Dania główne 100-400 RUB.

Pikasso, ul. Krasnoj Gwardii 21, tel. +007 3912 211339, otwarte pn.-pt. 12:00-24:00, w weekendy dłużej. Popularna restauracja udekorowana obrazami abstrakcyjnymi, kopiami prac Picasso. Lepiej jednak nie trafić na częste występy, np. grup Cyganów albo ludowych śpiewaków… Minusem jest mało miejsc, tylko około 10 stolików. Dania główne 60-150 RUB.

Restoran biznes-kłuba, pr. Mira 86, tel. +007 3912 271952, otwarte codziennie od 11:00-23:00. Doskonałe miejsce na spotkania biznesowe… przy ikonach wiszących na ścianach. Kuchnia rosyjska i europejska. Można zamawiać bizbes luch. Dania główne 70-140 RUB.

Bajkał-grill, Perensona 9a, otwarte codziennie od 12:00 do 24:00. Filia  moskiewskiej restauracji o tej samej nazwie, prowadzona przez Jugosłowianina, który każdego gościa osobiście wita ze słowiańska otwartością… Bardzo przyjazne miejsce, rodzinna atmosfera, koniecznie trzeba spróbować dania firmowego – „płato Romanow”, czyli mięso z owocami. Dania główne 50-120 RUB.

Staryj zamok, ul. Diktatury Proletariata 34, tel. +007 3912 550225, otwarte codziennie w godzinach 12:00-2:00. Kawiarnia w bardzo przyjemnej piwniczce, stylizowana na stary zamek: na ścianach miecze, tarcze, głowy zwierząt. Danie firmowe to krewetki z ananasem. Duży wybór win. Ceny wysokie.

Sadko, ul. Dubrowinskogo 1, tel. +007 3912 227742, otwarte codziennie 12:00-24:00. Popularna restauracja znajdując się w budynku portu rzecznego. Duży wybór potraw rybnych, sporo przystawek, wieczorami muzyka na żywo. Dania główne 35-80 RUB.

Rozrywki

Krasnojarski Teatr Dramatyczny im. Puszkina, pr. Mira 71, tel. +007 3912 273501, spektakle codziennie oprócz pn. początek 18:00-19:00. Najstarszy teatr w Krasnojarsku, na którego deskach debiutował m.in. I. Smoktunowskij. Repertuar klasyki rosyjskiej i europejskiej.

Państwowa Krasnojarska Opera, ul. Perensona 2, tel. +007 3912 278697, spektakle od 17:30 z wyjątkiem pn., w weekendy później. Opera wygląda z zewnątrz koszmarnie, jak najgorsze budynki siermiężnego socjalizmu, ale w repertuarze rosyjska klasyka: Czajkowski, Rimski-Korsakow, Glinka.

Państwowa Krasnojarska Filharmonia, pr. Mira 26, tel. +007 3912 275258, koncerty od 19:00. Znajduje się nad brzegiem Jeniseju, sala główna może pomieścić ok. 1 700 osób, mała około 500. Na placu przed filharmonią odbywają się główne imprezy miejskie, np. Dzień Miasta.

Państwowy Krasnojarski Zespół Pieśni i Tańca Syberii, pr. Mira 26, tel. +007 3912 271691. Zespół w stylu naszego „Śląska” i „Mazowsza”, występy z pokazami ludowych tańców i śpiewów Syberii.

Kluby nocne

Nautilius, pr. im. Gaziety „Krasnojarskij raboczij” 195, tel. +007 3912 657503, otwarte codziennie 20:00-6:00.Jeden z najlepszych klubów nocnych w mieście, stylizowany na pokład statku, na ścianach fotografie „Tytanica” i innych słynnych statków. Lokal popularny wśród młodzieży. Wieczorem striptiz.

Nirwana, Kirienskogo 86, tel. +007 3912 443945, otwarte codziennie 22:00-6:00. Niedaleko miasteczka studenckiego, również bardzo popularny, kilka sal tanecznych i barów.

Kosmos, pr. Swobody 38, tel. +007 3912 218024 otwarte codziennie 19:00-6:00. Modny i drogi lokal, w którym znajdują się: kręgielnia, bilard, sala do karaoke, a także, rzecz jasna, sale taneczne.

 

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu: