Kirów - Informacja turystyczna

KIRÓW

W odległości 957 km od Moskwy na trasie Transsibu znajduje się Kirow. Założone w 1374 roku miasto jest stolicą obwodu kirowskiego. Miasto początkowo nosiło nazwę Chynow, od 1781 roku Wiatka, a dopiero w latach 30-tych XX w. nadano mu obecną nazwę na cześć leningradzkiego przywódcy partyjnego Siergieja Kirowa, który urodził się w tym regionie.

Dziś Kirow liczy 338 tys. mieszkańców. Leżące nad rzeką Wiatką miasto bardzo szybko stało się centrum przemysłu futrzanego. Na początku XIX w. było ono najczęstszym miejscem zsyłek wysuniętym najbardziej na zachód. Warte zobaczenia są dwa klasztory oraz liczne muzea.

Tuż przed kolejnym większym przystankiem, po przejechaniu 1431 km, przekraczamy rzekę Kamę. Z wybudowanego w 1899 roku mostu możemy podziwiać panoramę następnego miasta. Miastem tym jest Perm.

Zwiedzanie

Okolica miasta słynie z wyrobu tradycyjnych zabawek glinianych (dawniej słoboda Dymkowo, obecnie w granicach miasta). Znajduje się tu kilka szkół wyższych, teatr lalkowy, kilka muzeów, a z zabytków warto zobaczyć sobór Zaśnięcia Marii z XVII w. oraz kilka klasycystycznych domów z przełomu XVIII i XIX w.

Komunikacja

Pociąg. Kirów leży na głównej trasie Kolei Transsyberyjskiej, to jedna z ważniejszych stacji, tak więc wybór pociągów i kierunków jest ogromny. Kursują one głównie do Moskwy (kilkanaście dziennie; ok. 15 godz.), a także do Jarosławia (wszystkie jadące do Moskwy plus kilka osobnych, ok. 10 godz.), Permu (ok. 10 dziennie; ok. 5-6 godz.), a także Jekaterynburga (ok. 12-14 godz.), Tiumienia, Omska, Nowosybirska, Krasnojarska, Irkucka, Ułan Ude, Chabarowska, Władywostoku. Poza tym liczne są również kursy na północ, do republiki Komi, głównie do Syktywkaru, ale też do Workuty. Z Kirowa częste pociągi jeżdżą również, choć inną linią kolejową, do Niżnego Nowogrodu. Przez miasto przejeżdżają także pociągi międzynarodowe do Ułan Bator i Pekinu. Podmiejskie elektryczki kursują do mało znanych miejscowości, takich jak Szachunja, Szabalino lub Jeżycha,

Autobus. Kirów, pomimo położenia na trasie Kolei Transsyberyjskiej, znajduje się trochę na uboczu głównego szlaku komunikacyjnego i handlowego, który biegnie od Niżnego Nowogrodu do Kazania. Z tego też powodu, choć Kirow posiada sporo połączeń z najbliższymi ważnymi miastami, to jednak odległości są spore i trzeba dużo czasu, by je przemierzyć. Poza trasami miejscowymi, dworzec w Kirowie obsługuje wiele innych połączeń, głównie do najbliższych regionów i republik, tj. do Joszkar-Oła (5 dziennie; ok. 7,5 godz.), Iżewska (1 dziennie; ok. 10 godz.), Niżekamska (1 co drugi dzień; 11 godz.), Syktywkaru (2-3 dziennie; ok. 8,5 godz.), Czeboksar (1 dziennie; ok. 8,5 godz.).

Noclegi

Centralnaja, Kołos, Wiatka, Sputnik.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

Gastronomia

Rossija, ul. Lenina 80, tel. +7 8332 386151, otwarte nd.-wt. 12:00-1:00, pt.-sob. 12:00-3:00. Jedna z najbardziej eleganckich restauracji miasta. Kuchnia głównie rosyjska, spory wybór dań podawanych w niezwykłym kształcie, na które trzeba jednak długo czekać.

Bierłoga, ul. Swobody 69, tel. +7 8332 622919, otwarte nd.-czw. 12:00-4:00. Z nazwy bar, z wystroju knajpa, z menu połączenie restauracji japońskiej z włoską, a do tego jeszcze dania specjalne tradycyjnej kuchni rosyjskiej w nowym wykonaniu. Dania główne od 130 RUB.

Wiatka, Oktiabrskij pr. 145, otwarte od 12:00 do 4:00. Restauracja w hotelu Wiatka, podobna do samego hotelu, dania typowe dla rosyjskiej kuchni. Ceny od 120 RUB.

Faraon, ul. Fizkulturnikow 4, tel. +7 8332 250022, otwarte codziennie od 11:00-5:00. Restauracja, a właściwie większy bar z dużym wyborem wszelkich egzotycznych, wschodnich potraw: szaurm, iskanderów itp. Dania główne od 70 RUB.

Rozrywka

Bardak, ul. Łomonosowa 25, tel. +78332 534510, codz. 12:00-5:00. To jeden z najbardziej znanych kirowskich nocnych klubów. Chlubi się swoją nazwą, ponoć to jedyny w Rosji „burdel” (ros. bardak). 2 piętra, 2 bary, sala dla karaoke, wstęp bezpłatny.