Jekaterynburg - Informacja turystyczna

Kolejne większe miasto na trasie to Jekaterynburg znajdujący się w odległości 1813 km od Moskwy. W latach 1924-91 Jekaterynburg zwany był Swierdłowskiem. Znajduje się on we wschodniej części środkowego Uralu Północnego jak i Południowego (do Czelabińska, Złatoustu, Biełoriecka, Wiazowej). W Jekaterynburgu mieszka obecnie ok. 1,4 mln ludzi, co plasuje miasto na piątej pozycji w Rosji.

Miasto założył w pierwszej połowie XVIII w. Piotr Wielki. W XIX w. Jekaterynburg stał się największym w Rosji ośrodkiem hutnictwa i przemysłu metalowego. Na początki XX w. miasto zasłynęło jako miejsce rewolucyjnych wystąpień i demonstracji, a w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku został tu zamordowany wraz z rodziną ostatni rosyjski car – Mikołaj II Romanow. Tragedia rozegrała się w Domu Ipatiewa – budynku wzniesionym w 1880 roku i zakupionym przez inżyniera Ipatiewa w 1908 roku. W 2000 roku, ze względu na liczne pielgrzymki rosyjskich monarchistów, na miejscu tragicznej śmierci rodziny carskiej wybudowany został sobór nazwany soborem Na Krwi. W mieście znajdują się ponadto liczne muzea, sobory i cerkwie, jest ono także ważnym ośrodkiem kulturalnym. Warto zwiedzić m.in. Muzeum Historii Miasta położone w centrum na ulicy K. Liebknechta (czynne od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00). Dworzec kolejowy znajduje się na północ od centrum miasta, do którego można dotrzeć metrem lub pieszo ulicą Swierdłowa.

Zwiedzanie

Najdogodniejszym punktem w centrum, z którego najlepiej zacząć zwiedzanie, jest imponujących rozmiarów plac 1905 Roku, z kompleksem handlowym wokół Centralnego Domu Towarowego i Pasażu. W pobliżu placu biegną ulice Małyszewa i Wajniera, których architektura zachowała w większości przedrewolucyjny klimat. Warto tu wstąpić do muzeum krajoznawczego (ul. Małyszewa 46, otwarte śr.-nd. 11:00-18:00) oraz muzeum sztuki (ul. Wojewidina 5, otwarte śr.-nd. 11:00-19:00). Przed rewolucją na placu stał sobór katedralny z XVIII w. i pomnik Aleksandra II . Ich miejsce w dobie radzieckiej zajęła granitowa trybuna i pomnik Wodza Rewolucji. Kamienna statua Lenina była i jest świadkiem niezliczonych dawnych manifestacji swierdłowskiego ludu i współczesnych mityngów jekaterynburskich obywateli. Monumentalny gmach z wieżą zegarową to siedziba administracji miasta. Północno-wschodni kraniec placu zamyka interesująca willa z przełomu XIX i XX w. Przy ulicy 8 Marca wznosi się stary, wielokrotnie przebudowywany budynek Uralskiego Państwowego Konserwatorium z lat 1739-43.

Idąc prospektem Lenina w kierunku wschodnim, dochodzi się do tzw. skweru Historycznego, Płotinki i Stawu Miejskiego. To jądro historyczne miasta. Dziś miejsce to wykorzystywane jest przez organizatorów rozmaitych imprez plenerowych. Na Skwerze Historycznym pięknie usytuowanym na lewym brzegu rzeki Iset wznosi się gmach dawnej mennicy. W I połowie XIX w. do korpusu menniczego dobudowano jeszcze budynek zakładów mechanicznych, w których obecnie mieści się Muzeum Przyrodnicze. Na placu przed stojącym obok Pałacykiem Przemysłowym można obejrzeć niewielką wystawę starych maszyn i mechanizmów na wolnym powietrzu. Do skweru przylega stara część, tzw. Płotinka, czyli 200-metrowa tama-jaz postawiona tu jeszcze w XVIII w. W II połowie XX w. drewnianą tamę obłożono kamiennymi płytami i ustawiono popiersia dwóch lokalnych pisarzy Dymitrija Narkisowicza Mamina-Sibiriaka i Pawła Pietrowicza Bażowa. Płotinka i Skwer Historyczny przylegają do Miejskiego Stawu. Po jego północnej stronie widać ciekawy budynek wzniesiony w stylu konstruktywizmu – Dom Kultury Fizycznej, od strony zachodniej zaś masywna bryła Teatru Dramatycznego oraz gigantyczny wieżowiec – siedziba administracji obwodu. Obok zwraca uwagę bielona dawna rezydencja gubernatora.

Dalej na wschód, wzdłuż prospektu Lenina otwiera się plac Truda. Za budynkiem Poczty Głównej stoi pomnik Puszkina odsłonięty w 200 rocznicę urodzin poety (1999). Do placu przylega tzw. Dzielnica Literacka – muzeum D.M. Mamina-Sibiriaka i F.M. Rieszetnikowa. Idąc dalej prospektem, dochodzi się do muzeum minerałów i kamieni szlachetnych (ul. Krasnoarmienskaja 1, codziennie 10:00-19:00, w święta do 17:00. Oraz ciekawego Muzeum Radiowego im. A. Popowa (Róży Luksemburg 9/11, czynne śr.-nd. 11:00-18:00).

W pobliżu ul. Gorkiego, na pł. Truda stoi pomnik założycieli miasta Tatiszczewa i Gennina z rodzajem kartusza, na którym widnieje podobizna ich patrona – Piotra I. Monument ten należy obecnie do najczęściej fotografowanych miejsc miasta. Tuż obok pomnika wznosi się samotna niewielka kaplica.

W rejonie pł. Pariżskoj Komuny stoi monumentalny gmach opery (pr. Lenina 46a, tel. +7 343 3508057, 3502055, kasa czynna 10:00-19:00, bilety ok. 100-200 RUB), a po drugiej stronie placu budynek Uniwersytetu Uralskiego porażający swą architekturą (typowo stalinowską). Nie mniej kuriozalny jest pomnik samego Swierdłowa.

Na północ od Poczty Głównej wznosi się Wzgórze Wozniesienskie, na które od kilku lat przybywają tłumy wiernych prawosławnych oraz turystów. To miejsce śmierci cara Mikołaja II i jego rodziny – świętych męczenników Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Na wzgórzu stoją dwie ważne cerkwie: pierwsza – cerkiew Na Krwi – to nowa bryła o złotych kopułach zbudowana w 2003 roku, a druga – barokowa cerkiew Wniebowstąpienia z XVII-XIX w. – należy do najstarszych w mieście.

W pobliżu obu cerkwi mieści się najpiękniejsza rezydencja Jekaterynburga – posiadłość Rastorgujewa-Charitonowa zbudowana na początku XIX w. – wraz z rozległym parkiem dworskim. Do niezwykłych przyjemności należy przechadzka zadbanymi alejkami wokół sztucznego jeziora i wśród małych form architektonicznych z uroczą rotundą na czele.

Kolejną atrakcją Jekaterynburga jest ogród zoologiczny (ul. Mamina-Sibiriaka 189, tel. +7 343 3505469, www.zoo.isnet.ru, codz. 10:00-20:00). Przy ulicy Lenina 71 stoi gmach sztabu Wojskowego Okręgu Powołżsko-Uralskiego z pięknym konnym pomnikiem marszałka Żukowa. Kilka przecznic na południowy wschód od opery, przy ul. Łunaczarskiego 173a zachował się dom, w którym mieszkał najwybitniejszy architekt miejski w dziejach Jekaterynburga – Małachow. Niedaleko przed biblioteką (ul. Bielińskiego 15), leży płyta z odciskami stóp – słynny pomnik Niewidzialnego Człowieka. Miejsce nawiązuje do znanej w ZSRR powieści idealisty i fantasty Herberta George’a Wellsa Człowiek Niewidzialny.

Komunikacja

Samolot. Lotnisko Kolcowo w Jekaterynburgu utrzymuje połączenia z wieloma miastami w Rosji i na świecie. Dojazd autobusem i marszrutką  nr 1, 167. W odległości 2 km od lotniska znajduje się stacja kolejowa Kolcowo. Z lotniska codziennie odlatuje kilka samolotów do/z Moskwy, Petersburga (raz dziennie), Czyty (raz z w tygodniu), Soczi (2 razy w tygodniu). Raz w tygodniu można lecieć do Monachium, Pragi, Istambułu (2 razy), Frankfurtu (3 razy), Londynu i Wiednia.

Pociąg. Dworzec na trasie Kolei Transsyberyjskiej obsługuje bardzo wiele połączeń krajowych. Przez Jekaterynburg przejeżdża codziennie kilka pociągów do Moskwy i do Permu. Kilka razy w tygodniu kursują pociągi do Petersburga, Czyty, Niżnego Nowogrodu, Kazania, a co drugi dzień do Ułam Ude, Krasnojarska, Pietropawłowska. Połączenia międzynarodowe: Brześć (2 razy w tygodniu), Charków (co drugi dzień), Baku (co drugi dzień).

Autobus. W Jekaterynburgu są dwa dworce autobusowe: główny, w centrum, obsługuje połączenia lokalne i ogólnokrajowe oraz dworzec północny – wyłącznie rejsy dalekobieżne. Z pierwszego można dojechać do Ufy (kilka razy w tygodniu), Tiumenia (kilka dziennie), Krasnouralska (kilka dziennie), Kirowogradu (2 dziennie). Północny obsługuje również kilka autobusów do Kirowogradu, a także do Magnitogorska (kilka dziennie) i Czelabińska (kilka dziennie).

Noclegi

Hotel Fort, Atrium Palace, Oktiabrskaja, Uktus, Jekatierina, Apartamenty i mieszkania, Apartamenty jednopokojowe.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:
 
 
Gastronomia

Dacza, pr. Lenina 20a, otwarta od 7:30 do ostatniego klienta. Rosyjski klimat i kuchnia – zawsze dużo gości.

Metropolia, ul. Pierwomajskaja 75a, otwarta od 13:00 do 6:00. Część rozrywkowego kompleksu. Stosunkowo niedrogo – biznes lunch w godz. 13:00-17:00 od 180 RUB.

Wieczera na chutorie, ul. Diekabristow 9, otwarta 11:00-1:00. Rustykalne, kozackie wnętrze, kuchnia tradycyjna. Drogo.

Pan Smietan, ul. Wostocznaja 82, otwarte od 12:00-24:00, w weekendy do 2:00. Czeska restauracja piwna. Smażony ser (140 RUB) i smażone krewetki w sosie czosnkowym (330 RUB).