Irkuck - Informacja turystyczna

Przejechanie 5 185 km oznacza przystanek w irkucku – jednym z najciekawszych i najbardziej urokliwych miast syberyjskich. Jeżeli pojedziemy dalej do Władywostoku lub Pekinu, wówczas dokładnie 100 km dalej, tuż za stacją Angasolka, zobaczymy z pociągu perełkę Syberii – jezioro Bajkał, które będzie nam towarzyszyć przez kolejne 200 km, pojawiając się co jakiś czas i znikając nam z oczu.

Irkuck jest położony u ujścia rzeki Irkut do Angary. Założone w 1661 roku miasto liczy obecnie około 640 tys. mieszkańców. Celem jego założenia była początkowo obrona przed mieszkańcami Buriacji. W XVIII i XIX w. Irkuck był głównym ośrodkiem prężnego handlu pomiędzy Rosją i Chinami. W 18826 roku stał się miejscem zsyłki dekabrystów.

Ze względu na bliskość pięknego Bajkału Irkuck cieszy się wśród turystów ogromnym zainteresowaniem. Dla większości z nich jest to pierwszy przystanek na drodze do Władywostoku, Ułan Bator lub Pekinu oraz znakomita baza wypadowa nad jezioro. Większość nie nocuje jednak w Irkucku, lecz przesiada się na autobus lub do taksówki i jedzie bezpośrednio nad Bajkał. Z pewnością warto się jednak tu zatrzymać choćby na jeden dzień, aby rzucić okiem na piękną i różnorodną architekturę, w tym tradycyjną rosyjską architekturę drewnianą. Irkuck znany jest zwłaszcza ze swojej historycznej drewnianej zabudowy. Malutkie kolorowe domki są już w większości zniszczone. Jednak ich charakterystycznie zdobione ramy okienne są na pewno warte co najmniej jednej fotografii. Niektóre domy osadzone są poniżej poziomu ulic, a do mieszkań na parterze prowadzą schodni w dół. Zostały one zbudowane na ziemi pokrytej warstwą wiecznej zmarzliny. W zetknięciu z fundamentem zamarznięta ziemia  ociepla się, wskutek czego dom stopniowo się zapada. Widok ten przydaje budynkom starości, wywołuje smutek i niepewność co do ich przyszłego losu. 

Pierwsze spotkanie z centrum Irkucka zaskakuje każdego, nie przypomina bowiem ono w niczym europejskich metropolii. O wysokość wśród budowli konkurują tylko kopuły cerkwi i iglica polskiego kościoła. 

Irkuck jest kulturalnym i naukowym centrum Syberii Wschodniej. Znajdują się tu siedziby władz miasta i obwodu, 5 uniwersytetów (wśród nich jeden z najstarszych na Syberii Wschodniej, założony w 1928 roku), filia Rosyjskiej Akademii Nauk, jedyny na Syberii Uniwersytet Języków Obcych oraz Instytut Badania Skorupy Ziemskiej. Jest także filharmonia i kilka teatrów. Główna i reprezentacyjna część Irkucka to dzielnica Kirowska leżące na prawym brzegu Angary.

Miejsca, które warto zobaczyć

Plac Kirowa. Jego granice prawie pokrywają się z granicami istniejącego tu dawniej ostrogu, który przez 150 lat stanowił centrum  miasta. Obecną formę plac otrzymał w 1962 roku. Wcześniej w XIX w. był tu plac Tichwiński, na którym z inicjatywy irkuckiego kupca i właściciela kopalń złota E.A. Kuzniecowa w 1894 roku rozpoczęto wznoszenie katedralnego soboru pw. Matki Boskiej Kazańskiej. Jego wysokość dochodziła do 60 m, we wnętrzu mieściło się 5 tys. wiernych. W 1932 roku sobór zburzono, z gruzami zasypano plac Tichwiński – jego poziom podniósł się wtedy o 1 m. W miejscu, gdzie stała świątynia, w 1938 roku wybudowano istniejący do dziś Dom Sowietów.

Cerkiew Zbawiciela (Spasskaja cerkow’, ul. Suche Batora 2). To najstarszy budynek w mieście, stojący w miejscu dawnej warowni – kolebki miasta. Jej budowa trwała od 1706 do 1710 roku. Każde piętro i każda fasada są ozdobione niepowtarzalnymi ornamentami. Na zewnętrznych ścianach zachowały się wykonane na początku XIX w. polichromie.

Sobór Objawienia Pańskiego (sobor Bogojawlienskij, Niżnaja nabierieżnaja 2). Stoi na miejscu drewnianej cerkwi, która spłonęła w 1716 roku. Budowę marmurowego soboru zakończono w 1746 roku. Szczególnie oryginalna jest ornamentyka, w której zlewają się staroruskie wzory, motywy barokowe, a nawet elementy zapożyczone ze sztuki narodów Syberii.

Kościół rzymskokatolicki, nazywany też Polskim Kościołem (ul. Suche Batora 1). Ceglany neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to najstarszy świadek obecności Kościoła rzymskokatolickiego w Syberii Wschodniej. Wzniesiono go w 1884 roku dzięki ofiarom Polaków mieszkających w Irkucku – zajął miejsce drewnianego kościoła (z 1825 roku), który spłonął w 1879 roku. Obecnie mieści się tu sala organowa Filharmonii Irkuckiej, a msze odprawiane są tylko w niedziele. W 2000 roku wybudowano nowy kościół na ulicy Gribojedowa 110 (ostatni przystanek linii tramwajowej nr 1).

Ulica Karola Marksa, zwana dawniej Bolszaja, to jedna z głównych arterii miasta. Jest najdłuższa wśród starych ulic Irkucka (ok. 2 km) i prawie idealnie prosta. Przebiega w miejscu starej palisady obronnej, która została rozebrana w 1760 roku. Początkowo ulica niczym nie różniła się od sąsiednich, zabudowanych niskimi drewnianymi domami. Jej znaczenie wzrosło, gdy w 1869 roku wybudowano most na rzece Uszakowka i połączono ją z Jakuckim Traktem i Znamienckim Przedmieściem. Od czasu pożaru w 1879 roku wznoszono tu tylko murowane budybki.

Ulica Marska rozpoczyna się na nabrzeżu Angary. Od 2003 roku stoi tu pomnik cara Aleksandra III – wielkiego protektora budowy Kolei Transsyberyjskiej. Nieopodal znajduje się Okręgowe Muzeum Krajoznawcze (ul. Karola Marksa 2) – jedyny w Irkucku budynek w stylu pseudomauretańskim. Gmach wzniesiono w 1883 roku z inicjatywy Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Na fryzie obiegakącym budowlę znajdują się nazwiska 22 uczonych, zasłużonych badaczy Syberii i Azji, m.in. Jana Czerskiego (Polscy badacze Bajkału).

Na ulicy Marksa warto również zwrócić uwagę na budynek dyrekcji Kolei Wschodniosyberyjskiej – pięknie odrestaurowany w 2004 roku potężny gmach wygląda szczególnie imponujący nocą, kiedy jest efektownie oświetlony.

Teatr Dramatyczny im. N.P. Ochłopkowa (ul. Karola Marksa 14) zaliczany jest do najwspanialszych tego typu budowli w Rosji. Stylistycznie nawiązuje do późnego klasycyzmu, choć w ornamentyce występują tez elementy barokowe. Budowlę zakończono w 1897 roku.

Cerkiew Podniesienia Krzyża Pańskiego (ul. Siedowa 1). Arcydzieło syberyjskiego baroku, jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Jej budowa trwała 11 lat (od 1747 do 1758 roku). Bryła świątyni o typowy przykład architektury cerkiewskiej Irkucka – jest złożona z trzech wyraźnie wyodrębnionych części.

Monastyr Znamienskij (ul. Angarska 1) – żeński klasztor założony w końcu XVII w. Kompleks murowanych budynków powstawał do początków XIX w. W zachodniej części klasztoru położone są: cerkiew, dom przeoryszy, cmentarz oraz drewniane i murowane cele. Cerkiew powstała w latach 1757-62.

Kompleks muzealny „Dekabryści w Irkucku” (kwartał miedzy ulicami Diekabrskich sobytij, Engelsa, Dzierżyńskiego i Oktiabrskoj riewolucii) utworzono w Irkucku w 1974 roku w dowód uznania ogromnego wkładu dekabrystów w rozwój kultury na Syberii. Najstarszy budynek w kompleksie to cerkiew Przemienienia Pańskiego wybudowana w latach 1795-98.

Dojazdy i połączenia

Na bardzo dobrej stronie http://www.irk.re/ref (wyłącznie w języku rosyjskim) można znaleźć wszelkie informacje o transporcie w Irkucku i poza  nim.

Miejskie środki transportu kursują od godziny 6 do 24. Jeżdżą również prywatne marszrutki – ich numery odpowiadają numerom autobusów i ich trasom. Bilety można kupić w każdym pojeździe u konduktora lub kierowcy.

Dworzec autobusowy: ul. Oktjabrskoj Rewolucii 11, tel. +7 3952 272411.

Dworzec kolejowy: ul. Czełnokowa 1, tel. +7 3952 431717, 282287. Do Irkucka dojeżdżają pociągi m.in. z Moskwy, Ułan Uda, Władywostoku, Ułan Bator, Pekinu.

Przystań Rakieta (wodoloty), Mikrorajon Sołniecznyj, tel. +7 3952 358860, kasy biletowe czynne 10:00-19:00; z reguły w ofercie są rejsy do: Portu Bajkał, Listwianki, Bolszych Kotów, Zatoki Piesczanej, Siewierobajkalska, Niżnieangarska oraz na wyspę Olchon.

Dworzec rzeczny, kasy biletowe czynne 12:00-18:00, tel. +7 3952 287467, rejsy w dół Angary, do Bracka. Bilety na rejs można również kupować w siedzibie Wschodniosyberyjskiej Żeglugi Rzecznej, ul. Czkałowa 37, pok. 28, w godzinach 8:00-17:00, tel. +7 3952 297519, 297570.

Lotnisko, ul. Sziriamowa 13, tel. +7 3952 271265, 271274, dojazd trolejbusem nr 4 lub autobusem nr 20.

Taksówki, tel. +7 3952 222 777, 311 011, 333 555, 444 888.

Noclegi

Sun Hotel, Bajkał-Otiel, Angara, akademiki Politechniki, Hotel Orion, Centrum Szkoleniowe Związków Zawodowych „Profsojuz”, Hotel Uzory, Hotel Sieliena, Hotel Akademicki, Schronisko Baikal Hostel, Pensjonat American House, Nocleg w irkucku w prywatnym mieszkaniu.

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

 

Wyżywienie

 

Najwięcej lokali gastronomicznych znajduje się w centrum miasta, a największy wybór knajpek na każda kieszeń można znaleźć na deptaku, czyli ulicy Urickiego. Każdy droższy hotel ma dobrą elegancką restaurację (godna polecenia jest restauracja w hotelu Inturist, gdzie w porze lunchu da się zjeść porządny dwudaniowy obiad z napojem w cenie ok. 160 RUB).

Pizzeria Italianskaja Pizza, ul. Urickiego, w godz. 9:30-11:00 20% zniżka. Miłe wnętrze. Ceny: kawałek pizzy – 50 RUB, sałatki – 30-40 RUB, zupy – 40 RUB. W tym samym budynku działa elegancka restauracja Arbatskij dworik. 

Restauracja Na dnie, ul. Czechowa 21, czynna 11:00-23:00. Bilard. Cena za dania główne: od 35 RUB. Warto spróbować ryby po irkucku w cenie 50 RUB.

Restauracja Szejker, ul. Furie 8, czynna od 10:00 do ostatniego gościa. Przestronne, nowoczesne wnętrze, w sali obok bar z dużym wyborem alkoholi oraz sala bilardowa. Ceny: zupy od 15 RUB, dania główne 30-60 RUB, sałatki około 40 RUB. Warto spróbować kotlet po kijowsku, zupę solankę i uchę.

Restauracja U Szwejka, ul. Marksa 34, czynna 12:00-24:00. Piwnica w miłym klimacie. Latem ogródek na zewnątrz. Ceny za dania obiadowe: 50-150 RUB.

Restauracja Salon Kafe, ul. Krasnoarmejskaja 18, czynna 9:00-23:00. Wystrój elegancki i bardzo romantyczny. Raczej drogo, ale warto spróbować najtańszej i smacznej potrawy, jaką sa naleśniki (blincziki) – od 55 RUB (z dżemem) do 120 RUB (z kawiorem).

Pizzeria Domino, ul. Lenina 13a, czynna całą dobę. Przyjemnie i niedrogo, choć bywa bardzo tłoczno – jest to jeden z ulubionych lokali irkuckiej młodzieży. Cena za kawałek pizzy: od 30 RUB.

Informacja! Ceny w restauracjach mogą ulec zmianie, zależy od sezonu.

Zakupy

Wszystkie najważniejsze punkty usługowe: banki, poczta, apteki, sklepy znajdują się na ulicy Karola Marksa. Duży kompleks targowy w centrum przy ulicy Litwinowa 11 oraz targowisko Fortuna (dojazd: marszrutka i autobus 8 i 48, trolejbus 3) to miejsca, w których można kupić wszystko – nie tylko tanie produkty spożywcze, ale i wędki, pontony, moskitiery, latarki, ubrania, epigazy - małe butle gazowe dla turystów.

Duży supermarket Bagira, czynny całą dobę, znajduje się tuż koło dworca autobusowego. Na ulicy Oktiabrskoj Rewolucii 1 działa ogromny supermarket O’key. Na przedmieściach irkucka jest bardzo dobrze zaopatrzony w produkty typu instant supermarket Cash and Carry, ulica Traktowaja.

Najtańszy w Irkucku sklep z pamiątkami – Salon „Chudożnik” (ul. Karola Marksa 20, czynny codziennie 10:00-18:00) – oferuje duży wybór przedmiotów z kory brzozowej, biżuterię, obrazy, mapy, pocztówki i książki.

Największy wybór map, przewodników, broszur, pocztówek dostępny jest w hotelu Bajkał-Otiel, na ul. Gagarina 44. Ceny są jednak kilkakrotnie wyższe niż w „normalnych” sklepach.

Sklepy turystyczno-sportowe: Fan-Sport, ul. Marksa 39, II p., tel. +7 3952 243392 – bardzo dobrze zaopatrzony. Obsługa mówi po angielsku. Inne: Fanat, ul. Lenina 25 – oferuje również sprzęt wędkarski; Eldorado, tel. +7 3952 200656, X-master ul. Griaznogo 5, tel. +7 3952 202160.

Rozrywka

Najlepszy w mieście nocny klub to Stratosfera – kasyno, dwupoziomowa dyskoteka, bardzo droga restauracja, kręgle (od 200 RUB/godz.), ul. Karola Marksa 15, http://www.strata-club.ru.

Inne kluby: Rock-Time, ul. Suche Batora 7, Fortuna, ul. Karola Marksa (wejście 150 RUB); Titanik,ul. Oktiabroskoj Riewoliucij 20b (cena biletu: 120 RUB, zniżki dla sudentów).