FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest za kolej transsyberyjska?

Najdłuższa linia kolejowa na świecie.Trasa wynosi 9298,2 km, przekracza 8 stref czasowych. Jej budowa trwała w latach 1891-1916. Łączy europejską część Rosji z Dalekim Wschodem i Syberią, kończąc swój bieg we Władywostoku. Przejazd koleją transsyberyjska to niezwykła przygoda do której zachęcamy. Często popularnie «transsibem» jest nazywany przejazd koleją z Moskwy do Pekinu przez Mongolię lub Mandżurię Wewnętrzną. Nie jest to właściwe określenie aczkolwiek naszym klientom zorganizujemy podróż skądkolwiek i dokądkolwiek by ona nie wiodła…


2. Ile kosztuje bilet ?

Są 3 klasy rezerwacyjne: “plackart” - przejazd we wspólnym wagonie bez przedziałów, “kupe” (przejazd w 4 osobowym przedziale) oraz typu “ lux” (przejazd w 2 osobowych przedziałach)

Cena biletu na najbardziej obleganą trasę  Moskwa-Irkutsk wynosi:
“lux” -  od 21000 rubli (kurs rubli w uproszczeniu to 1:10 w stosunku złoty: rubel)
II klasa typu “kupe” - cena od 6000 rubli do 12500 rubli
III klasa typu “ plackart” - cena od 5000 rubli do 8000 rubli
Cena jest aktualna na dzień 04.01.2014.

Cena biletu na trasę Moskw-Władywostok:
“lux” od  29938 rubli
II klasa czyli typu “kupe” od 6256 rubli - 16124 rubli
III klasa czyli typu “plackart” od 7133 rubli - 10700 rubli

 

3. Czym najlepiej dojechać “plackartem” czy “samolotem”?

Jeśli chcesz zasmakować prawdziwej Rosji, porozmawiać z ludżmi i jednocześnie podszkolić się w języku rosyjskim, poczuć (dosłownie) smak jazdy, spróbować “czebureki” oraz rybkę miejscowych kucharzy  wyrusz w drogę pociągiem. Jest nieco męcząca, ale.. wszystko nadrobi piękno Bajkału.

4. Czy mogę wziąć w podróż koleją rower, motocykl a może nawet samochód terenowy?

Jak najbardziej tak! Zespół naszych specjalistów pomoże Ci w przygotowaniu nawet najbardziej złożonej podróży, której początek (lub zakończenie) będzie na pokładzie kolei transsyberyjskiej. Drugą (lub pierwszą w zależności od wybranej kolejności) część podróży możesz odbyć podróżując własnym środkiem podróż, który w trakcie czasu spędzonego w transsibie będzie jechał praktycznie z Tobą (lub równolegle) . O szczegóły zapytaj naszych specjalistów.

 


Ciekawostki, które mogą was zainteresować (o kolei nie tylko rosyjskiej):

- W. Putin zapowiedział naprawę Kolei Transsyberyjskiej. Zobowiązał rząd do opracowania harmonogramu modernizacji tej linii. W tym roku mija dokładnie 110 lat od uruchomienia Kolei.
 - Pierwszy odcinek kolei rosyjskiej został otwarty między Petersburgiem a Moskwą, ciekawostką jest to, że przez pierwsze 3 dni przejazd był bezpłatny. Po prostu nikt nie chciał jechać nieznanym środkiem transportu jak pociąg.
- We Francji jest zakaz całowania się na dworcach, ponieważ jest to główna przyczyna opóźnienia pociągów.
-W jednym z pociągów, który kursuje  w zachodniej części Peru konduktorzy wydają tlenowe poduszki. Rzecz w tym, że pociąg kursuje po najwyższej w świecie trasie, która znajduje się na wysokości ok. 3 km.
-W ciągu kilku lat istniała specjalna trasa “Paryż-Wenecja”, gdzie kursował wyjątkowy pociąg “pociąg miłości” W przedziale takiego pociągu  zorganizowano specjalną obsługę. Pasażerowie pociągu mieli do dyspozycji telewizor, prysznic oraz specjalną sypialnię na 2 osoby.
-Kiedyś w Szwajcarii zorganizowano specjalny wyjazd pociągiem, gdzie był obecny cały wyższy świat: polityce, urzędnicy,biznesmeni. W związku z tym cały skład pociągu składał się z wagonów restauracji. Organizatorzy jednak zapomnieli o toalecie. Kiedy pociąg się zatrzymał, pasażerowie zaczęli wyskakiwać z wagonów odstraszając tym samym osób oczekujących na peronie
- Kolej znana jest tym, że pracownicy serwisujące koła pociągu mają czuły słuch muzyczny, gdyż dzięki temu mogą wykryć defekty.