Chabarowsk - Informacja turystyczna

CHABAROWSK

Głównym miastem regionu nadamurskiego i stolicą Kraju Chabarowskiego jest leżący na prawym brzegiem Amuru, w pobliżu ujścia Ussuri Chabarowsk, który w latach 1893 nosił nazwę Chabarowka. Chabarow (rosyjski podróżnik i dowódca wojskowy, konkwistador ziem nad Amurem) znalazł najkrótszą i najdogodniejszą drogę znad Lany nad Amur, założył twierdzę Ałbazin i spenetrował ujście Ussuri oraz sporządził dla władz opis rzeki Amur. Bywało, że silą zmuszał miejscową ludność do uznania zwierzchnictwa cara i płacenia jasaku. Zapewne z tej przyczyny został pozbawiony dowództwa i odwołany do Moskwy. W uznaniu zasług zaliczono go jednak do stanu bojarskiego, choć jego wyprawy wywołały spór graniczny z Chinami. Chabarowsk został założony w 1858 roku, a od 1880 roku stał się siedzibą generała-gubernatora Kraju Amurskiego. Od kiedy połączono go linią kolejową z Władywostokiem, rozwinął się jako duży ośrodek handlowy i przemysłowy Dalekiego Wschodu. Tutaj podczas wojny z Japonią stacjonowała amurska flotylla. Obecnie to duże miasto i wielkie centrum przemysłu, m.in. naftowego, drzewnego i maszynowego, oraz poważny ośrodek akademicki.

Komunikacja

Samolot

Do Chabarowska, z racji oddalenia od reszty kraju, najłatwiej (i najdrożej) dostać się samolotem. Połączenia do tego miasta są podobne do tych do Władywostoku. Dużo samolotów z Chabarowska lata do najodleglejszych rosyjskich miast (częściej niż z Władywostoku): Magadanu (1 na tydzień: ok. 5 000 RUB), Jakucka (co drugi dzień 5 500 RUB), Jużno-Sachalińska (codziennie ok. 3 500 RUB), a w części europejskiej kraju tylko do Moskwy (kilka dziennie, ok. 12 000 – 14 000 RUB). Oprócz tego samoloty kursują także do Irkucka (co drugi dzień, ok. 4 000 RUB), Nikołajewska nad Amurem (codziennie, ok. 3 500 RUB) i Władywostoku (ok. 2 500 RUB).

Podobnie jak z Władywostoku, z lotniska w Chabarowsku latają samoloty do Japonii (od 250 USD), Korei (ok. 400 - 500 USD) i Chin (Guau i Harbin, ok. 200 – 300 USD).

Pociąg

Chabarowsk to trochę większa i ważniejsza niż Władywostok stacja Kolei Transsyberyjskiej, chociaż ich rozkłady niewiele się różnią. Chabarowsk ma liczniejsze, w porównaniu z Władywostokiem, połączenia z miastami Dalekiego Wschodu: Tyndą (ok. 30 godz., 500 RUB płackarta), Nieriungri (ok. 34 godz. 600 RUB płackarta) oraz Komsomolskiem nad Amurem (8 godz.. ok. 300 RUB płackarta). Przez Chabarowsk przejeżdżają pociągi jadące z Władywostoku do Moskwy i Charkowa, a oprócz tego do stolicy Rosji wyrusza stąd firmowy pociąg „Amur” (ok. 300 RUB płackarta), z innych miast na trasie transsyberyjskiej kursują pociągi do Nowosybirska (ok. 1 800 RUB płackarta) i Irkucka (ok. 1 000 RUB płackarta). Oczywiście, każdy pociąg jadący na zachód zatrzymuje się na takich stacjach, jak Ułan Ude, Irkuck, Krasnojarsk, Omsk, Nowosybirsk lub Jekaterynburg.  Kilka razy na dobę jeżdżą także pociągi do Władywostoku. Dworzec kolejowy łączą z centrum tramwaje nr 1, 2 i 4.

Autobus

Z Chabarowska autobusem można się dostać głównie do najważniejszych miast regionu: Birobidżanu (k. 2 godz., 80 RUB), Nikołajewska nad Amurem (ok. 5 godz., 200 RUB), a także Błagowieszczeńska (17 godz., ok. 400 RUB) i innych.

Komunikacja wodna

Od maja do października po Amurze pływają wodoloty do Komsomolska nad Amurem (6 godz., ok. 300 RUB) i Nikołajewska nad Amurem (ok. 17 godz., 1 600 RUB). Z Chabarowska można również popłynąć statkiem do Chin, na wyspę Fujuan (1,5 godz., ok. 1 000 RUB).

 

Noclegi

Ali***** - hotel w centrum miasta, Sapporo - hotel przeznaczony dla japońskich turystów i businessmanów, Intur-Chabarowsk, Junost’, Turist, Amur*** - jeden z głównych hoteli miasta w samym centrum, Rybak, Abrikol, Brigantina, Woschod, Ussuri

Po więcej informacji dotyczących noclegów, zapraszamy do kontaktu:

 

Gastronomia

Sapporo (ul. Murawjowa-Amurskogo 3). Restauracja japońska niedaleko hotelu Sapporo. Miejsce bardzo modne, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Dania główne : 250 – 500 RUB.

Staryj Chabarowsk (Ussurijskij blw.6). Najbardziej znana restauracja w mieście, choć zbyt elegancka, mimo cen, nie jest. Karmią wybornie, wieczorami śpiewają artyści ludowi. Dania główne ok. 200 RUB.

Russkij riestoran (Ussurijskij blw.9). Wystrój spokojny, muzyka na żywo. Godne polecenia dania z ryb, menu ogólnie bardzo przyzwoite. Dania główne od 200 RUB.

Syjon (ul. Gogola 21). Duży wybór win, interesujące menu, z akcentami na kuchnię rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Ceny wysokie: od 200 RUB za danie główne.

Pekin (pr. 6-letija Oktiabria 158). Restauracja specjalizująca się w potrawach ze stolicy Chin. 

Wieczernij (ul. Buriejskaja 5). Jedna z najprzyjemniejszych restauracji w mieście, smaczne potrawy, choć menu dość ubogie. Ceny przyzwoite. Dania główne: 100 – 200 RUB.

Kitajskij samowar (ul. Tichookieanskaja 169). Jedna z dwóch głównych chińskich restauracji w mieście, oferująca dania główne chińskiej szkoły północnej (Mandżuria). Pyszne żeberka w sosie słodko-kwaśnym. Dania główne: 70-160 RUB.

Diamond (ul. Briestskaja 22a). Porządna restauracja, dania dość dobre, choć trzeba na nie dość długo czekać. Dania główne od 150 RUB.

Junichab (pr. Amurskij 2). Restauracja japońska usytuowana w hotelu Intur-Chabarowsk. Ceny przystępne, dania główne od 140 RUB.

Żemczużyna (ul. Karla Marksa 108). Miejscowa rosyjska restauracja. Dania dobre, choć ich mało. Ceny umiarkowane, od 100 RUB.

Zwiedzanie

Miasto należy do najbardziej rozległych w regionie – jego zabudowania ciągną się wzdłuż Amuru na przestrzeni 40 km. W drugiej połowie XIX w. i na początki XX w. Chabarowsk w całości był wypełniony drewnianymi i nielicznymi kamiennymi budynkami w stylu eklektycznym. Dopiero plan rozbudowy z lat 70 XX w. sprawił, że w Chabarowsku pojawiła się brzydka żelbetonowa architektura. Dominuje ona w dzielnicach otaczających centrum, lecz co interesujące, dzielnice te, w większości mieszkalne, są oddzielone specjalnymi „zonami sanitarnymi” od rejonów przemysłowych. Do najbardziej okazałych budowli należą: Dom Sowietow z 1930 r., utrzymany w stylu konstruktywizmu, inżynieryjny korpus przedsiębiorstwa Chabarowskkrajstroj. Przez centrum na północny zachód i południowy wschód biegną trasy Tichookeanskaja i Krasnorieczenskaja, będące głównymi osiami wyznaczającymi urbanistyczny plan miasta. Na lewym brzegu Amuru znajduje się cały rejon wypoczynkowo-rekreacyjny z licznymi plażami, zielonymi wysepkami i miejscami idealnymi dla wędkowania.

Spacer po mieście najlepiej rozpocząć od głównej ulicy, Murawjowa-Amurskiego. Można tu odnaleźć ducha wielkiego miasta z czasów imperium Romanowów. Pod nr 17 – niedaleko przyjemnego zielonego skweru z fontannami (placu Lenina) – znajduje się okazały budynek chabarowskiej dumy, czyli parlamentu z 1913 roku. Wewnątrz, na piętrze gmachu mieści się duża galeria z lokalnymi pamiątkami – głownie drogimi dziełami sztuki ludowej. Pod nr 9 jest modernistyczny budynek Centralnego Gastronomu – z 1895 r. Kawałek dalej – na początku ulicy – stoi ceglany monumentalny gmach ukończony w 1902 roku będący siedzibą Dalekowschodniej Biblioteki Naukowej. Przy ulicy znajdują się także rozmaite instytucje – m.in. Teatr Komedii Muzycznej. Na drugim końcu ulicy, w pobliżu brzegu rzeki leży plac Komsomolski – z pomnikiem bohaterów wojny domowej oraz zrekonstruowaną cerkwią Matki Boskiej. Na północ od tego placu wzdłuż Amuru rozciągają się tereny zielone, gdzie m.in. należy zobaczyć pomnik hrabiego Murawjowa oraz wieżę-pomnik ku czci orkiestry wojskowej rozstrzelanej w dobie wojny domowej za odmowę zagrania hymnu Boże chroń cara.

O ile architektura Chabarowska nie jest czymś niezwykłym na mapie zabytków Rosji, to z pewnością warte większej uwagi są tutejsze muzea. W Muzeum Krajoznawczym można zobaczyć osławionego białego tygrysa amurskiego – rzecz jasna wypchanego – oraz dowiedzieć się nieco o ludach wypartych stąd przez Rosjan. W znajdującym się obok Muzeum Malarstwa eksponuje się Szwarc, mydło i powidło pod ogólnym hasłem – sztuka ludów Dalekiego Wschodu.